Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.10.2020 do 28.10.2020

Sekce KOMENTÁŘE
26.10.2020Jordan 11

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

KLADNO VE ZNAMENÍ FEDROVÁNÍ A HORNÍKŮ

KLADNO

Světlo sv. Barbory si odváželi zástupci Českého Krumlova, kde proběhne 18. ročník

Ačkoliv jsou slavné časy těžby uhlí a výroby oceli na Kladně minulostí, stalo se toto středočeské město alespoň na jeden víkend – od pátku 6. do neděle 8. září – pro horníky i hutníky tím „hlavním“. Hostilo totiž 17. setkání hornických a hutnických měst České republiky a zástupci ostravsko-karvinského revíru zde samozřejmě nechyběli!

KLADNO     Kladenská radnice, zámek i jeho zahrada, kostel Nanebevzetí Panny Marie, městský stadion Sletiště a Hornický skanzen Mayrau v nedalekých Vinařicích. V těchto lokalitách podle slov mluvčího magistrátu Viléma Frčka probíhal „srazový“ program doplněný o tradiční městské oslavy. Stěžejním bodem pak byl průvod z náměstí starosty Pavla (okolo Váňova kamenu – pojmenovaného podle objevitele mohutné černouhelné sloje Jana Váni) až na Sletiště, kde se konalo veliké defilé sedmnácti hornických či hutnických měst a pětatřiceti spolků či sdružení spojených s těmito profesemi. Počet jejich členů čítal šest stovek.

Zdař Bůh! znělo také ve skanzenu Mayrau, kde předávali ocenění „Český permon“, Zámecké galerii, kde otevřeli hornickou výstavu, či v kině Hutník na premiéře filmu „Konec horníků na Kladně, aneb Takové to bylo na šachtě“. Kladenské fedrování pak završilo předání světla sv. Barbory pořadateli 18. ročníku – zástupcům Českého Krumlova.


[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 15. 09. 2013 | 1978 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server