Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2020 do 23.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Propad průmyslu pokračuje, podniky musí propouštět

Produkce byla v červnu nejslabší od roku 2009. Začal klesat i export.

Produkce

Český průmysl se v červnu podle dat statistického úřadu z pokračujícího propadu nevymanil. V červnu klesla průmyslová produkce meziročně o 5,3 procenta, při očištění podle počtu pracovních dnů o 3 procenta, v porovnání s předchozím měsícem o 0,9 procenta. Červnové povodně podle úřadu snížily produkci o 0,2 procenta.

Pokles

Nová data potvrzují dosavadní skepsi nad dalším vývojem mezi tuzemskými průmyslovými firmami. Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy se podle 27 procent ?rem situace nadále zhoršuje, zlepšuje se pouze podle 24 procent z nich. Firmy přestávají věřit tomu, že v druhém pololetí dojde k obratu k lepšímu, protože světlo na konci tunelu není prozatím vidět.

     Průmyslové podniky navíc v náročné situaci musí propouštět a v sektoru pracuje o 1,5 procenta lidí méně než před rokem, což znamená, že o práci přišlo asi dvacet tisíc lidí. Růst nezaměstnanosti a pokles mezd tak má negativní dopad na nákupní náladu obyvatel.

Firmám se také snižují tržby, které meziročně klesly o 4,3 procenta.

Vývoj

S velkými problémy se nadále potýká stavebnictví, kde došlo v červnu k meziročnímu poklesu produkce o 11,1 procenta. Bylo dokončeno o 37,7 % bytů méně než před rokem.

Podle nových dat začal nově klesat i vývoz, což bylo dáno především slabším exportem do Německa a nižším exportem aut. Meziročně klesl vývoz o 2,5 procenta. „Poptávka na evropských trzích zatím zůstává v útlumu. Zahraniční obchod také zdaleka nepřispívá do výkonu české ekonomiky tak, jako tomu bylo v roce 2012,” říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Analytici tvrdí, že další vývoj zůstává nejistý. „Podniky budou muset ještě o něco utáhnout opasky a využít každé, i drobné příležitosti, která se jim naskytne, neboť právě to bude v této době cesta k úspěchu. Nyní se nastavuje nový model fungování, který vyžaduje ještě větší efektivitu, ?exibilitu a zdravé ?nanční toky,” říká Petr Smutný z poradenské společnost PwC ČR.

Očekávání průmyslových podniků nyní vzbuzuje nová vláda v demisi, která slibuje zvýšit domácí poptávku nárůstem investic do infrastruktury, což by mělo mít pozitivní dopad na stavebnictví, hutnictví i těžbu černého uhlí.

Marek Síbrt

[Akt. známka: 4,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 23. 08. 2013 | 1774 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server