Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2020 do 23.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Přednáška o Patagonii zabodovala

Havířovská pobočka KPHMO ve spolupráci s MKS uspořádala v pondělí 10.června v sále loutkového divadla KD P.Bezruče besedu Mgr.V.Czyžové Jižní Amerika-Patagonie.

Czyžová

Na úvod předseda pobočky seznámil účastníky s aktualitami klubu: Evropské setkání horníků v Košicích a pozval na nejbližší akce, promítání DVD likvidace těž.věží na Dukle ve stálé expozici 17.6., oslava sv.Prokopa v ostravské katedrále 4.7. a přípravě zájezdu na setkání hornických měst do Kladna 7.9., kde město Havířov obdrží Českého Permona za expozici Historie psaná uhlím. Po blahopřání jubilantům předal slovo cestovatelce. Přednášející se na úvod chvíli potýkala s neposlušným mikrofonem. Konstatovala, že ač není profesionální cestovatelkou ani geoložkou, tak je cestování její životní láskou, o čemž nás přesvědčila v dalším průběhu besedy. Členové Klubu nejen v Havířově prožívají již podzim života a tak je velmi zajímají všechny podrobnosti o vzdálených exotických zemích, které již nemohou pro svůj věk a nízký důchod navštívit. Dobře připravenou besedu doplňovala spousta záběrů, které s notbuku pouštěl její syn a současně sponzor této cesty. Ve vymezeném čase, který se ukázal jako krátký, jsme procestovali celou oblast Patagonie, která se rozkládá v jižní části kontinentu na území Argentiny a Chile.

Začali jsme v hlavním městě Buenos Aires s jeho velkými kontrasty od moderních mrakodrapů po chudinské slumy. Pokračovali jsme na jih do oblasti přístavu Ushuaia k Ohňové zemi a k mysu Horn. Poté do oblasti And, které tvoří přirozenou hranici země, která po dlouhých sporech vznikla podle průběhu rozvodí, co teče do Pacifiku je Chile. Mohli jsme vidět ledovce, které téměř před očima postupně mizí. Zajímavé byly záběry přímo z lůžka kajuty na plovoucí kry. Cestovatelka mohla zažít i náročné vylodění na gumových člunech, s šachetní metodou kontrolních známek při opuštění lodi. Bylo toho hodně, upomínka na modlu Evitu Peronovou, krále argentinského tanga Carlose Gardela. Zajímavostí bylo i předvedení zdejšího zvyku pití čaje maté z nádobky bombila pomocí speciálního brčka, které se cestovatelce dostalo hned po nástupu do autobusu při jednom z výletů. Podařilo se jí navštívit i kolonii tučňáků, přezdívanými malé jeptišky. Na závěr proběhla krátká diskuse mimo jiné zda je v Argentině odkaz na Baťu, který údajně v době ohrožení nacismem v roce 1938 konstatoval, že v případě výhry Německa nechá všechny Čechy evakuovat právě do Patagonie. Nezbylo, něž trochu závidět cestovatelce přepychovou cestu na luxusní lodi a hlavně dojmy z opačné polokoule a jinou mentalitou zdejších lidí.

Vedení Klubu přeje všem čtenářům pohodovou dovolenou, která snad trochu pomůže zapomenout na současnou složitou situaci v našem revíru.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 28. 06. 2013 | 1582 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server