Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.09.2020 do 21.09.2020

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Dubnové setkání s loutkařem

Havířovská pobočka KPHMO měla 8.dubna svou besedu v Loutkovém divadle tentokrát opravdu o loutkách. Předseda pobočky informoval přítomné o konání plenární schůze Klubu , která se koná v Landek parku 7.května v 15 hodin. Mimo klasického programu se bude probírat i aktualizace stanov Klubu. V rámci společenské kroniky jsme blahopřáli k 85. narozeninám panu Kochanovi z Petřvaldu, který se aktivně věnuje hornické historii. Pak už dostal slovo velice aktivní mladý muž Bc.A David Velčovský.

Loutky     Jeho, dá se říci, životní posedlostí se stalo loutkové divadlo. Velice poutavě líčil svůj vztah k loutkářství. Současně nás seznámil i s historií vzniku a vývoje havířovského loutkového divadla. Základy položil Karol Kurial horník na Dole Paskov, který bohužel na šachtě i zemřel. Ten věnoval všechen svůj volný čas loutkám. Sám je vytvářel a navíc se mu podařilo získat i velký soubor loutek ze zavřeného loutkového divadla v Doubravě, kde bylo i hodně původních loutek z doby před válkou. Po smrti zakladatele divadla nastoupila další významná havířovská osobnost, taky bývalý horník, Jiří Tibitnzl. Zde se ujala slova jeho bývalá žena, paní Dáša Heroutová, která velice citově probrala jeho činnost v kritických šedesátých a sedmdesátých letech a všechny další divadelní aktivity.. Beseda byla doplněna spoustou dokumentárních fotografií a hlavně osobních vzpomínek fanoušků divadla. Na závěr proběhla pozvánka na letošní již 22. ročník Miniteátra, kterého se zúčastní 7 loutkařských kolektivů. Z iniciativy fanoušků loutek vznikla výzva k uctění památky zakladatelů loutkářství v Havířově umístěním jejich pamětních desek na vstupu do Divadla loutek. Beseda pokračovala následnou diskusí ve zdejší kavárně nad sklenicí piva.

Dvě informace na závěr: Expozice Historie psaná uhlím začala provozovat filmové úterky, 9.dubna a následně do konce měsíce promítá dokument Historie Dolu Dukla, v květnu přijde na řadu Důl František. Historik pan Velčovský se snaží dopátrat, kde skončila velká sada loutek z Doubravy po ukončení činnosti zdejšího souboru, pokud něco víte, kontaktujte redakci.

-jn-

[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 05. 06. 2013 | 1100 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server