Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2020 do 23.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Švýcarská překvapení …

V pondělí 13.května proběhla za velké účasti pravidelná beseda KPHMO. Předseda seznámil členy s průběhem plenární schůze Klubu na Landeku, která mimo jiné schválila návrh nových stanov klubu a potvrdila vedení Klubu na další volební období. Ke změně došlo na postu předsedy, když stávajícího předsedu Mgr.R.Broskeviče z důvodu pracovního vytížení nahradil Ing.P.Rojíček a bylo ustaveno vedení Ostravské pobočky, kterou povede J.Sisr a R.Krzak. Po gratulacích jubilantům Klubu na květen 85 let p.Chromík a 75 let p.Pencek a šest dalších došlo k cestopisné besedě. Dá se říci, že datum konání 13. jako by předznamenal průběh následujících chvil.

Fandové     Naši členové J.Špalt a P.Hýsek fandové železnice se rozhodli v roce 2005 využít služeb jisté Orlovské cestovky k odjezdu do Švýcarska a užít si cestování po tamních železničních tratích. První zádrhel nastal již při nástupu, když místo slíbeného Mercedesu byl přistaven obyčejný autobus, který vydržel jen k Novému Jičínu, kdy ho museli navíc sami šoféři opravit. Následná jízda již byla naštěstí bez komplikací. Ty nastaly po dojezdu do oblasti Interlakenu, kdy bylo zajištěno ubytování ve stylovém penzionu. Celou oblast Švýcarska zasáhly intenzivní deště, které poškodili jak silnice, tak i železniční tratě. Naši cestovatelé, kteří měli připraven podrobný itinerář, kdy a jak se někam dostanou si jej v zásadě mohli strčit za klobouk. S příslovečnou českou schopností improvizace avšak chabou znalostí světových jazyků se pustili do plnění svých snů. Místo cestování vlaky je čekaly náhradní spoje autobusy, které ne vždy plynule navazovaly na jejich plánované trasy. Měli to štěstí, že se jim podařilo zažít i poruchu na zubačkové horské dráze, díky které nestihli návaznou cestu do cíle tohoto dne. Vše však zvládli a večer po návratu do penzionu byli středem pozornosti zbývajících členů zájezdu s klasickým programem cestovky. Stihli cestovat Glacier expresem, který je označován jako nejpomalejší expres světa nebo jako ledovcový expres. Zubačkou na Jungfraujoch, přejezdem přes hranice do Itálie se v předstihu projeli Pendolínem, o kterém se tehdy uvažovalo pro použití u nás a kromě toho autobusy, lanovky, autobusy,… Přes všechny peripetie navštívili Bern kde tehdy záchranáři likvidovali následky povodní, Lausanne s olympijským muzeem, s pomníkem a tretrou Emila Zátopka a spoustu dalších míst a hlavně zážitků. Zajímavá byla i stručná historie výstavby tratě horským terénem, když sedm z devíti kilometrů bylo vedeno tunely a celá stavba na přelomu 20.století trvala 10 let. Dalším paradoxem bylo zjištění, že při přejezdu tunely do Itálie nebylo po kalamitě ani stopy, korytem řeky protékal slabý potůček a vše se odehrávalo za hřebeny Alp.

Beseda byla vedená bezprostředním přístupem s mnoha doplňky a vstupy obou přednášejících a pokračovala v kavárně nad sklenkou piva.

-jn-

[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 30. 05. 2013 | 1710 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server