Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Absurdní novela pro české hornictví

makarius

makariusRoman Makarius, univerzitní profesor a bývalý šéf Českého báňského úřadu, kritizuje v týdeníku Ekonom věcný záměr novely horního zákona. Už jen myšlenka vytvořit různé kategorie vyhrazených nerostů je podle něj absurdní. Jak v článku zdůrazňuje, věcný záměr zákona nebyl konzultován s Právnickou fakultou UK v Praze, ani Hornicko-geologickou fakultou VŠB-TU Ostrava. Chybí také provázanost s dalšími zákony.

     „Chtít novelizovat horní zákon bez toho, že by byl zároveň novelizován zákon o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ale i zákon o geologických pracích si vůbec nedovedu představit. Tento zásadní problém autoři zcela pominuli. Myšlenku novelizovat horní zákon je nutno respektovat. Předkladatelé by ale měli pochopit, že k novému hornímu kodexu nevede cesta ani přes dnes platnou novelu ´malou´, ani prostřednictvím současného návrhu ´velké´,” zdůrazňuje Makarius. Zároveň připomíná, že už od římských dob byly v celé kulturní Evropě nerosty rozděleny na vyhrazené (ve vlastnictví či spíše v dispozici státu) a nevyhrazené, které tvořily součást pozemku. Tento dosud platný stav v Čechách i Evropě potvrdil Karel IV. ve své Zlaté bule z roku 1356. Rozdělit vyhrazené nerosty na „super vyhrazené“ („strategické“) a ostatní, přičemž každá skupina by měla požívat různé ochrany, i když obě zůstanou v majetku státu, zcela ignoruje Listinu základních práv. Podle ní má totiž majetek požívat stejné ochrany. V Evropě je také mnoho států s vyspělým hornictvím, které ve svých horních zákonech vše řeší. Proč se u nás ignoruje nutnost vypracovat a dát k dispozici srovnání navrhovaných změn s paralelní úpravou v zákonech Polska, Německa, Anglie a dalších států?

Tento názor i další postřehy k tématu prezentuje jeden z nejuznávanějších odborníků na hornictví.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 19. 04. 2013 | 3292 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server