Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.09.2020 do 21.09.2020

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

K památce

Odešel RNDr. Jiří Hlávka

RNDr. Jiří Hlávka

Nemilosrdná sudička přetrhla 4. února nit života horníka, geologa, montánního historika a spisovatele RNDr. Jiřího Hlávky. Ve věku pouhých 54 let tak odešla po těžké nemoci jedna z výrazných osobností svým životem a prací nadlouho spojená s Tachovskem.

RNDr. Jiří Hlávka absolvoval příbramskou průmyslovku v oboru geologie a důlní měřičství a studium na Přírodovědeckou fakultě Univerzity Karlovy v Praze zaměřené na základní a ložiskovou geologii. Velkou část života strávil prací na uranových dolech Vítkov, po jejich uzavření potom podnikal v obchodu s přírodninami a ve šperkařství. Řadu let fungoval jako geolog Chráněné krajinné oblasti Český les v Přimdě. Byl aktivním členem Hornicko – historického spolku v Plané a výrazně se rovněž podílel na projektu rozsáhlého Geoparku zahrnujícího Plzeňsko i Karlovarsko.

RNDr.Jiří Hlávka se intenzivně zabýval dějinami hornictví a průmyslu se zvláštním důrazem na český západ. Jako autor byl znám přínosnými odbornými statěmi z oboru a také jako spoluautor zajímavé publikace „Historie železářství a hornictví v Českém lese“, kde zpracoval právě železářskou část. V nakladatelství Academia v Praze se redakčně připravuje k vydání jeho první český překlad „Souboru přednášek Christopha Traugotta Delia“, který vydal v roce 1773 jako učebnici pro Báňskou a lesnickou akademii v Banské Štiavnici. Na překladu této učebnice z němčiny si vylámalo zuby již mnoho překladatelů, protože člověk musel znát důlní měřictví, geologii i hornictví, jsou zde značně dlouhé věty a navíc některé výrazy z té doby dnes již neexistují. Za překlad byl Jirka pro rok 2012 navržený na vyznamenání Český Permon v kategorii „Počin roku“ Deliova vydání v češtině a převzetí vyznamenání se již bohužel nedožil. Převzala je jeho žena s dcerou letos 20. dubna na setkání horníků zvaném „Chomutovské krušení“. Rozpracováno zůstalo jeho dílo o historii hornictví v Západních Čechách.

Odešel v něm nejen vynikající odborník, hornický kamarád ale i lokální patriot v tom nejlepším slova smyslu. S Jirkou se v pátek 10. února 2012 rozloučili ve smuteční síni kromě rodiny a známých i desítky hornických uniforem z Česka i Německa

.

Čest jeho památce a zdař Bůh!


Související články:
Poučení o zručnosti hornické (04.07.2012)
[Akt. známka: 2,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Jaroslav Minka | Vydáno dne 08. 07. 2012 | 4014 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server