Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

INTEGROVANÉ BEZPEČNOSTNÍ CENTRUM

MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE
JEDINEČNÝ PROJEKT EVROPSKÉHO REGIONU

IBC

V Moravskoslezském kraji byla dokončena výstavba ojedinělého objektu. Objektu Integrovaného bezpečnostního centra (IBC), které bylo počátkem roku 2011 uvedeno do ostrého provozu. Cesta k jeho realizaci byla dlouhá, její počátky sahají až do devadesátých let minulého století, kdy se zrodila myšlenka na spolupráci záchranných složek při řešení mimořádných událostí na území města Ostravy. Již v roce 1990 se zde zrodil pojem Integrovaný záchranný systém jednoduše „IZS". Pojem, který nedefinoval žádnou „instituci", ale spolupráci jednotlivých záchranných složek hasičů, zdravotnické záchranné služby a policie ČR, včetně tehdy vznikající Městské policie Ostrava. V roce 1993 se IZS města Ostravy již stal nedílnou součástí jeho fungování a zároveň základem pro celostátní systém, jež byl legislativně zakotven v roce 2000.

IBC

Tehdy vybudované Centrum tísňového volání Ostrava (CTV) bylo do konce roku 2010 úspěšně fungující prostorově sdružené dispečerské pracoviště složek integrovaného záchranného systému. Společně zde vedle sebe pracovali příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, Policie České republiky, strážníci Městské policie Ostrava a dispečeři Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje. Centrum tísňového volání Ostrava bylo pracovištěm pro řešení mimořádných událostí na území města Ostravy. Sloužilo k rychlé a účinné koordinaci složek IZS. Základním principem činnosti CTV byl sdružený příjem tísňových volání, vyslání potřebných sil a prostředků, poskytování informační podpory veliteli zásahu a následná koordinace jednotlivých záchranných akcí.

Z pracoviště CTV bylo také možno zabezpečovat varování a vyrozumění obyvatel, vyrozumění potřebných funkcionářů orgánů samosprávy, institucí státní správy a organizací v případě řešení krizových situací.

Základním prvkem celého systému CTV byl dispečerský sál, tvořený jedenácti multifunkčními dispečerskými pracovišti, rozdělenými mezi čtyři základní složky IZS. Z každého pracoviště bylo možno vést případ od začátku až do konce. Dispečer k tomu měl k dispozici všechny potřebné komunikační prostředky linkové, rádiové, fonické i datové.

     I když se v České republice stále používají národní čísla tísňového volání a také evropské číslo 112, byl systém navržen takovým způsobem, že se choval homogenně a dispečeři CTV tak mohli v komplikované a náročné situaci koordinovat účinně svůj postup.

IBC

Jednotliví dispečeři měli rovněž okamžitý přehled o stavu a vybavení jednotlivých prostředků policie, záchranné zdravotnické služby, hasičů, o jejich dislokaci na území města a jejich posádkách. Součástí systému CTV bylo i pracoviště krizového štábu města Ostravy, vybavené potřebným technologickým a informačním zázemím pro práci krizových orgánů města.

V patnáctileté historii CTV jeho dispečeři řešili celou řadu mimořádných událostí a krizových situací. Ty největší z nich systém CTV dokonale prověřily. Skutečný test kapacity, odolnosti systému a schopností lidí přišel krátce po zahájení provozu CTV. V červenci roku 1997 se prostory centra staly na tři týdny základnou havarijní komise města Ostravy, byly odsud řízeny a koordinovány všechny záchranné, evakuační a zabezpečovací práce v průběhu katastrofální povodně. Povodeň, která zasáhla jednu třetinu města Ostravy (cca 70 km2) a zaplavila více než dva tisíce domů a stovky objektů organizací. Povodeň, která přímo ohrozila životy desetitisíců obyvatel a závažným způsobem ochromila chod města.

IBC

Díky systémovému a technickému řešení CTV a profesionalitě všech dispečerů se podařilo úspěšně koordinovat všechny činnosti.Rovněž díky enormnímu nasazení všech hasičů, záchranářů a ostatních složek IZS a jejich výborné spolupráci se podařilo zabránit daleko větším ztrátám na lidských životech a majetku.

I v následujících letech CTV prokázalo oprávněnost myšlenky úzké spolupráce složek IZS na jednom pracovišti. Z celé řady velkých událostí stojí za zmínku ty nejnáročnější zřícení stropů módního domu Ostravica v roce 2000, koordinace nasazených jednotek a pomoci při povodních v roce 2002, komplikovaný zásah při úniku plynu do rozestavěného kolektoru pod pěší zónou v centru Ostravy v roce 2004.

Posledními velkými událostmi, které prověřily CTV a celý systém IZS v Moravskoslezském kraji, byla jarní povodeň v roce 2007, tragická srážka dvou tramvají v dubnu 2008, železniční neštěstí ve Studénce v srpnu 2008, bleskové povodně na Novojičínsku v červnu 2009 a rozsáhlá povodeň v kraji v květnu roku 2010.

IBC

Vznik krajů přinesl myšlenky na krajské CTV...
Dne 1. ledna 2001 v návaznosti na nové administrativní uspořádání České republiky vznikl Moravskoslezský kraj současně s dalšími třinácti kraji. Již v červenci 2001 byla zpracována Koncepce budování centra tísňového volání Moravskoslezského kraje, která byla následně schválena Bezpečnostní radou kraje. Koncepce vycházela ze zkušeností činnosti ostravského CTV bylo rozhodnuto vybudovat prostorově sdružené dispečerské a operační středisko složek Integrovaného záchranného systému (IZS) pro příjem tísňových volání z území celého kraje na národních tísňových linkách (150,155,156 a 158) a tísňové lince 112 s tím, že toto pracoviště bude zároveň vysílat síly a prostředky složek IZS z území celého kraje k likvidaci mimořádných událostí.

Myšlenka jednoho krajského pracoviště složek IZS, vybaveného špičkovou informační a komunikační technologií, při současném zrušení 15 stávajících operačních a dispečerských pracovišť složek IZS v jednotlivých okresech, se ukázala velmi progresivní. Následně, po roce 2005, totiž centrální orgány České republiky odsouhlasily koncepci krajských operačních a dispečerských pracovišť složek IZS. Centrum tísňového volání MSK zahrnuje nejvyšší stupeň spolupráce technologickou i prostorovou integraci současně.

Statutární město Ostrava koncem roku 2002 nabídlo pro účely krajského CTV nedostavěnou budovu objekt META, jež byl původně stavěn jako chráněné dílny výrobního družstva invalidů. Po provedené architektonické studii a ekonomické analýze bylo rozhodnuto, že objekt bude vhodný nejen k realizaci krajského centra tísňového volání, ale že do něj lze umístit i další potřebná pracoviště složek IZS, města a kraje, která se společně podílejí na řešení mimořádných událostí a krizových stavů. Vzhledem k multifunkčnosti objektu byl celý projekt nazván „Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje" (IBC).

V březnu 2004 podepsali hejtman Moravskoslezského kraje, primátor statutárního města Ostrava a ministr vnitra České republiky „Memorandum o výstavbě a provozování Integrovaného bezpečnostního centra".

Jaká pracoviště jsou umístěna v objektu IBC
Kromě srdce celého objektu krajského centra tísňového volání, zde nalezli místo také záchranáři zdravotnické záchranné služby, kteří se sem již na podzim 2010 přestěhovali ze svého výjezdového střediska na Varenské ulici a strážníci Městské policie Ostrava. Ti v nové budově získali prostory pro své ředitelství a oddělení školení a výcviku, sídlící na Hlubinské ulici. Byla zde umístěna také nová služebna městské policie pro oblast centra města. Prostory IBC poskytují také zázemí a pracoviště pro orgány krizového řízení Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostrava.

Město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem nechali v roce 2006 zpracovat projektovou dokumentaci a dohodli se s ministerstvem vnitra, dalším ze tří partnerů projektu IBC, na společném financování jeho výstavby a financování jeho provozu. Z rozpočtů partnerů se podařilo zajistit potřebné finance na spolufinancování realizace tohoto pro všechny důležitého projektu. Investor IBC Moravskoslezský kraj podal žádost na spolufinancování stavby z prostředků Evropské unie v rámci Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Moravskoslezsko (ROP). Řídícím orgánem tohoto regionu byl projekt schválen a podepsáním smlouvy o spolufinancování byla realizace projektu IBC zahájena.

Byla sepsána smlouva s dodavatelem celého objektu integrovaného bezpečnostního centra. Vítězem výběrového řízení se stalo sdružení stavebních a technologických firem z regionu. Dne 7. října 2008 byl rozestavěný skelet spolu s přilehlými pozemky předán dodavateli stavby. Od té doby mohli občané a hosté města Ostravy, projíždějící nebo procházející kolem, vidět čilý stavební ruch. Stavba byla zahájena odstrojováním a čištěním železobetonového skeletu, zpevňováním základů a budováním nové kanalizační přípojky pro objekt IBC. Krátce nato nastoupili zedníci a počátkem února 2009 byly k vidění již rostoucí nové zdi budoucího krajského bezpečnostního centra.

Koncem roku 2009 již objekt IBC vévodil svému okolí nepřehlédnutelnou fasádou a netradičním architektonickým řešením. Uvnitř objektu byly zahájeny práce na instalaci nezbytných technologických systémů, které byly dokončeny v polovině roku 2010.

Počátkem července 2010 byly zahájeny rozsáhlé provozní testy všech systémů tohoto technologicky velmi náročného objektu. V závěru roku 2010 představitelé kraje, města, ministerstva vnitra a zástupci všech složek integrovaného záchranného systému, kteří budou v IBC pracovat, dali souhlas se zahájením ostrého provozu Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje.

A co to všechno znamená pro občany našeho kraje? Do IBC jsou svedena volání na tísňová čísla z území celého Moravskoslezského kraje. Svou činnost ukončilo Centrum tísňového volání v Ostravě a všechna další operační střediska hasičů, zdravotnické záchranné služby a Policie ČR v kraji. Z tohoto jediného místa jsou předávány pokyny k výjezdu záchranných a zásahových jednotek do všech stanic a sídel hasičů, záchranky a Policie ČR v kraji. Ti k zásahům vyjíždějí ze svých stanic stejně jako doposud. Jejich práce a činnost na místě zásahu je nyní řízena a koordinována z jediného společného prostoru z IBC. Stejně jako dříve v CTV Ostrava, tak i v novém IBC všichni dispečeři spolupracují ve společném dispečerském sále. K dispozici mají tu nejmodernější technologii a špičkovou informační podporu k tomu, aby rychle a účinně zvládli všechny malé případy, ale i velké havárie, mimořádné události a krizové situace na území celého kraje. Obyvatelé Moravskoslezského kraje v IBC získali špičkové pracoviště na světové úrovni, které jim poskytuje garanci bezpečného života a bezpečných domovů.

Ing. Petr Faster,
Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, odbor operačního řízení

[Akt. známka: 2,67 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 24. 03. 2012 | 3559 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Ing. Petr Faster
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server