Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Ze starých paskovských časů zbyla jen úpravna

Původní šachta těžila - stejně jako ta dnešní - vysoce kvalitní koksovatelné uhlí uložené převážně v nízkých slojích.

Paskov

Kvalitou vytěženého uhlí skončila první část exkurze do historie Dolu Paskov - nacházejícího se skutečně v Paskově - předchůdce toho současného. Na ložisku bylo dobýváno vysoce kvalitní koksovatelné "černé zlato" zařazené do obchodních skupin Va či Vb. Nejvíce se zde z markopetrografi ckého hlediska objevovalo lesklé uhlí páskované.

A podobně jako nyní ho horníci kopali v nízkých slojích s nestálým až nahodilým vývojem a ležmým až šikmým uložením. Vše bylo mechanizováno, dobývalo se směrným stěnováním a způsob vedení porubu býval nejčastěji z pole. Likvidace vydobytých prostor na řízený zával. Až do počátku 80. let minulého století používali paskovští havíři kombajny (KSV 6, KSV-60, 1k-101 či 6K 52). Nebezpečí průtrží, a naopak efektivnost pluhové těžby, kombajny vytlačily. Začaly se nasazovat soupravy hlavně z opavského Ostroje typu PL s hřeblovými dopravníky řady 600 a přesouvacími zařízeními PZ. Ve výjimečných případech byly na scéně také uhelné škrabáky SR-4. Výztuže porubů tvořily individuální stojky SHZ, SHT či SH se stropnicemi a přítěsy. Odtěžení bylo po hřeblových dopravnících s drtiči DU-2 P5 a DR-2.

    Na rozdíl od kombajnů dobývacích se na Paskově až na dvě výjimky - AM 50 od fi rmy Alpine (1991) a MK 3 od firmy Dosco (1995) neobjevily ty razicí. Na čelbách dělali s "klasikou" ručními rotačně příklepovými vrtacími kladivy (NVK-03) či hydraulickými vrtacími vozy (VVH-1, VVH-1R, HVJR-1H) na pásových podvozcích. K tomu samozřejmě trhací práce. Odtěžení bylo stejné jako v porubech, hornina se nakládala pomocí škrabákových nakladačů NS-5, vrátků VS 2500 a později především osvědčenými pásovými Hausherry s bočním výklopem.

Úpravna, kterou otevřeli před rovnými čtyřiceti lety, je jediným fungujícím provozem starého Dolu Paskov. Když začínala, byla nejmodernější v revíru - s těžkokapalinovými rozdružovači Drewboy (uhlí 10 až 200 milimetrů), sazečky OM 18 (0,5 až 10 mm) a flotátory Denver (0 až 0,5 mm). Hyperbarické fi ltry snižovaly podíl vody v rubanině na 10 procent.

Zdražila

Všemu tomu v letech 1961 až 1979 řediteloval Jaroslav Zdražil, který byl i mezi takzvanými "sedmi statečnými" u zrodu Dolu Paskov. Patřil k nim též Jaromír Míček (vedoucí stavebních investic), Jaroslav Mrlina (referent plánování a projekční přípravy), Miroslav Tobiáš (referent stavebních investic), Jaromír Dubják (vedoucí strojních a elektro investic), Danuše Tlášková (samostatná administrativní pracovnice) a podnikový právník JUDr. Papuga. Po Zdražilovi se stali řediteli paskovského dolu Vladimír Kunčický, Milan Kaloč a Sváťa Nesit.

Nejlepší rubáňové kolektivy vedli hlavní předáci Josef Binar (rekordní těžba 35 236 tun uhlí za jedenatřicet dní s kombajnem v roce 1973), Miroslav Volenc a Karel Změlík (38 590 tun), Bohumil Švestka (rekord ČSSR s výkonem 33,6 tun na směnu z roku 1973 ve sloji ohrožené průtrží a metanem) anebo Arnošt Vítek (46 071 tun za jedenatřicet dní v roce 1989).

První velký úspěch na čelbách pak měli raziči Vladislav Malina s 261 metry prorážek ve sloji, která byla nebezpečná průtrží uhlí a plynů. Nejvíce rekordů udělal kolektiv Františka Přikryla (například vyražení 590 metrů za jedenatřicet dnů v roce 1974 s výkonem 71,6 centimetrů na směnu). Význačnými přípravářskými předáky byli i Štefan Mlkvík, Jan Opet, Josef Halamčík, Stanislav Nestrojil. Důl Paskov byl v hornickém roce 1988-1989 nejlepší v OKD.

Radek Lukša

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 15. 08. 2011 | 4235 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server