Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 18.01.2021 do 25.01.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Hledání uhlí začalo v Paskově před 110 lety

Dalších padesát let se jen ověřovalo ložisko, ale do pěti roků od zahájení výstavby pak podnik hlásil těžbu.

Paskov

Můžete být hrdi na minulost, současnost a doufejme i budoucnost! To vzkazuje vedení Dolu Paskov svým pracovníkům s odfáranými desetiletími, ale také teprve hodinami. Právě zejména pro ně – pro všechny – se na podnikové stránce začnou objevovat informace a zajímavosti z historie šachty. První část začíná před 110 lety!

Mostecká uhelná společnost, Vítkovické hutní a horní těžařstvo a podnikatelé z Francie se už v roce 1901 zajímali o dobývací prostor Paskov. První vyhledávací vrty dělala se soupravami Fauck a nárazovým systémem vrtání fi rma Albert Fauck a Rakouská vrtná a kutací společnost několikrát až do roku 1910 v Paskově, Vratimově a Řepištích.

    Podle dostupných pramenů pak průzkum pokračoval až za německé okupace a za války. Po ní se vrtalo pro ověření možnosti těžby plynu. Teprve v polovině 50. let minulého století provedl národní podnik Uhelný průzkum Ostrava-Hrabová 29 hlubinných vrtů v oblasti celého ložiska – výsledkem bylo 6. května 1959 vydání povolení stavět šachtu.

Paskov

Před půlstoletím, kdy už stály povrchové objekty, kopli poprvé do země při hloubení centrální výdušné i vtažné jámy. Otvírka důlního pole byla v úrovni I. patra (-150 m) a II. patra (-293 m) a při ražbě překopu 0119 se zanedlouho přípraváři setkali s průtrží uhlí a plynů. Od té doby až dodnes je Důl Paskov šachtou s nebezpečím průtrží hornin a plynů.

Poprvé v našem revíru byla nicméně zahájena těžba do pěti let od počátku výstavby – a navíc i při dodržení rozpočtu – právě na Dole Paskov, samozřejmě v Paskově. To se psal rok 1966, horníci tehdy nakopali celkem 7950 tun uhlí v čisté těžbě. Plánovaného objemu, půl milionu tun, dosáhli do šesti let. Stále fungující úpravna je z roku 1971.

Vůbec největší těžba paskovského Dolu Paskov byla ve „zlomovém“ devětaosmdesátém roce a činila 835 100 tun ROTP. Tehdy fungovalo osm zcela mechanizovaných porubů s pluhy PL 81 a stojkami IHV – čili technologiemi dnešním staříčským a chlebovickým horníkům pořád známými. Přípraváři v tomtéž roce vyrazili asi 17,7 kilometru.

Sloje uhlí v dobývacím prostoru Paskov geologové označili za značně postižené tektonikami s amplitudami dosahujícími řádově až stovek metrů. Poruchy ho vlastně rozdělily na osmnáct samostatných ker. Velmi prouhelněné sloje – převážné nízké s ostravskými, petřkovickými a hrušovskými vrstvami – byly i vysoce plynodajné a hrozily průtrže.

Dobývací prostor historicky prvního Dolu Paskov měl rozlohu necelých třiadvacet kilometrů čtverečních a zasahoval území nejen stejnojmenného města, ale také obcí Liskovec, Krmelín, Brušperk, Oprechtice, Řepiště, Vratimov či ostravských čtvrtí Hrabová a Nová Bělá. Kvalita vytěženého uhlí byla (a stále je) považována za jednu z nejvyšších.

Radek Lukša

[Akt. známka: 3,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 14. 07. 2011 | 2743 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server