Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 17.09.2020 do 24.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Kolem Landeku vyrůstá nová naučná stezka

Přátelé Hornického muzea v Ostravě mohli začít s výstavbou i díky grantům Evropské unie a NOKD a pomoci dalších partnerů.

Stezka

Hned s prvním červnovým dnem začal Klub přátel Hornického muzea v Ostravě (KPHMO) budovat novou naučnou stezku v areálu národní přírodní památky Landek, tedy v místě, které se pojí s počátky hornictví na severu Moravy a ve Slezsku. Stezka propojí tři původní a dnes již nevyhovující trasy do jediné, u níž vyrostou nová odpočívadla a informační tabule. To vše díky grantům EU i Nadace OKD a pomoci dalších partnerů.

Více než pět kilometrů dlouhá stezka bude ideálním výletním místem nejen pro rodiny s dětmi a zájemce o hornictví – své místo si jistě najde i v programech školních exkurzí. „Návštěvníci se seznámí s historií hornictví a geologickými zvláštnostmi kopce Landek, ale také se zajímavostmi místní přírody, důležitými historickými milníky regionu i s archeologickými nálezy,“ řekl předseda KPHMO Rodan Broskevič.

Stezka    Stezka bude začínat i končit areálu Landek parku, nedaleko hornické expozice v Ostravě- Petřkovicích. Zároveň bude možné se na ni připojit také z okolních autobusových zastávek nebo z trolejbusové točny v Koblově. S jejím dokončením se počítá ještě letos.

„Podpora hornických tradic patří mezi naše priority. Proto dlouhodobě podporujeme rozvoj hornické expozice v Landek parku a nová naučná stezka do této tematiky také hezky zapadá,“ vysvětlil zapojení Nadace OKD její ředitel Jiří Suchánek.

Naučná stezka je první etapou zamýšleného velkého projektu LANDEK PARK, který má ambice stát se jedním z hlavních turistických cílů v Ostravě i v celém regionu. Zájmové sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovice, jež se o areál stará, chce celou přírodní památku revitalizovat, upravit zeleň, vyhlídkové trasy, vybudovat terasy a mosty, archeopark, loděnice a další zařízení.

Vrch Landek byl v roce 1966 prohlášen chráněnou přírodní památkou a v roce 1992 povýšen na národní přírodní památku. Na jeho území se nacházejí také kulturní památky – dvě archeologické lokality a areál bývalého závodu Dolu Eduard Urx. Dne 14. července 1953 tu byla nalezena největší archeologická perla Ostravy a celého moravskoslezského regionu – Landecká Venuše.

Vladislav Sobol

Související články:
Hornická stezka na Landeku třicetiletá (19.06.2015)
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ (30.10.2008)
LANDEK A JEHO VÝZNAM (14.10.2008)
Landecká Venuše (10.09.2008)
Hornická naučná stezka (12.07.2008)
[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Vladislav Sobol | Vydáno dne 24. 06. 2011 | 2188 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Vladislav Sobol
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server