Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Rudolfovské hornické slavnosti

Již po dvanácté se 4. června uskuteční v jihočeském Rudolfově hornické slavnosti. Rudolfovská oblast (asi 5 km východně od Českých Budějovic) je spojena zejména s významnou těžbou stříbrných rud ve 2. polovině 16. století, těžilo se zde v malém množství i zlato (Dobrá Voda) a na okraji budějovické permské pánvičky v závěru 19. a do poloviny 20. století kvalitní antracit. Dobu největší slávy si Rudolfov prošel za panování podivínského císaře Rudolfa II., jehož nákloností bylo hornické sídliště povýšeno na svobodné horní město a nově pojmenováno. Zdejší kutiště lze vedle kulminujícího Jáchymova a Kutné Hory považovat za jednu ze tří opor měnové politiky habsburského soustátí před třicetiletou válkou. Žel, právě tímto válečným konfliktem období hospodářské konjunktury Rudolfova a jeho dolů skončilo. Poslední bezvýsledné pokusy o otvírku rudných šachet v rudolfovské oblasti se udály těsně před 1. světovou válkou na dolech Eliáš a Jan Nepomucký.

    13 km dlouhý Rudolfovský rudný revír představuje v současné době aplanované území poznamenané intenzívní stavební činností v rámci rozsáhlé českobudějovické aglomerace.

Vedle přístupné štoly sv. Eliáše v obci Úsilné zde najdeme i historickou budovu královského báňského úřadu v Rudolfově, která má v současné době šanci stát se sídlem rudolfovského hornického muzea. Naopak beze stop zmizely někdejší staré cechy – čtyři největší báňské podniky na území Rudolfova se svými 400 m hlubokými šachtami.

Hornické tradice byly v Rudolfově obnoveny na jaře roku 1990 otevřením hornických naučných stezek, následovalo otevření hornického muzea v roce 1996 a pořádání hornických slavností od června roku 2000. V roce 2004 Rudolfov hostil 8. setkání hornických měst a obcí v jehož rámci vznikla tradice předávání putovního praporu hornických měst a ocenění Český Permon. Letos v rámci 12. ročníku se sejde symbolicky koncilium pro udělení ceny právě v Rudolfově.

Program jednodenních slavností je tradičně koncipován do historického období Rudolfa II. Vedle výpravného kostýmovaného průvodu čeká účastníky prohlídka Eliášovy štoly, malého hornického muzea, palírny slivovice a kostela. Dále řemeslný trh, dobré pití i zábava při historické i soudobé hudbě i tanci. Začínáme klasicky v 9 hodin ráno zapálením kahanu a tancem rudolfovských permoníků. Těšíme se na všechny návštěvníky.

Vratislav Klabouch

[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 16. 06. 2011 | 2460 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server