Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.09.2020 do 21.09.2020

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Fotografi e rozprodá v dobročinné aukci

Boris Renner se díky praxi na Karolině a tvrdé hudbě nechal okouzlit prostředím šachet a fabrik.

Renner

Důlní provozy na povrchu i pod zemí, hutě, ocelárny, strojírenské podniky. To vše okouzlilo Borise Rennera (46) z Ostravy. V industriálním prostředí dokáže strávit dlouhé hodiny, dodává mu pocit pohody a odreagování. Většinou se na ně dívá skrz „sklo“ digitální zrcadlovky, patří totiž k největším expertům přes průmyslovou fotografi i v regionu.

Renner

„Osobní zkušenost s fabrikou mám jedině z dob učení. Rok před maturitou jsme měli praxi na staré Karolině. Jako budoucí mechanici automatizační techniky jsme čekali, že dostaneme bílé pláště a budeme v čistém, ale skončilo to u montérek a normálního špinavého provozu,“ uvedl absolvent již neexistujícího Středního učiliště energetického v Mariánských Horách.

Může za to heavy metal

Renner    Renner patří také k fandům tvrdé – metalové – muziky, kterou si spojuje právě s industriálním prostředím. „Ještě za totality jsem hrál v jedné kapele a chtěli jsme natočit na Karolině klip. Nevyšlo to, pochopitelně. Něco z té doby ve mně ale zůstalo a fotografováním to vychází ven,“ vysvětloval s tím, že i při zpracovávání obrázků poslouchá metalové nahrávky.

Fotit přitom začal dávno poté, co na Ostravsku zavřeli poslední šachtu. „Víceméně z nutnosti. Potřebovali jsme v reklamní agentuře dobré fotky. Nejprve to začalo miminky a dětmi. První zrcadlovku jsem kupoval podle nejvýhodnější ceny,“ nechal se slyšet Renner, jehož „školou“ v tomto oboru byly prakticky jen internetové portály s diskusemi těch zkušenějších.

Renner FotoFárání pro veřejnost

Zachycovat šachty i fabriky se mu začalo dařit tak, že měl spoustu kladných ohlasů a podnětů. Výsledkem byla i spolupráce s OKD, která podpořila vydání jeho knihy „Ostravaci všem!“ Tu vytvářel Renner už v rámci projektu věnovaného Ostravě, jejímu okolí a průmyslové historii zdejšího regionu. Jeho tvorba je na webu www.ostravaci.cz.

„Dveře do industriálního prostředí chci otevřít veřejnosti. Kdokoliv může na tento web dát své fotky s danou tematikou. Já jich tam mám šest tisíc, ostatní autoři dva tisíce,“ řekl Renner, který stojí také za workshopem „FotoFárání“. Jeden byl na Žofii v Orlové, další připravuje na Jeremenku v Ostravě. Na člověka z nehornické rodiny toho dělá okolo šachet dost!

V současné době má Renner výstavu „Moje Ostrava“ v hotelu Ruby Blue ve známé Stodolní ulici. Devatenáct snímků – třetinu tvoří ty ze šachet – pak rozprodá v dobročinné aukci, jejíž výtěžek věnuje Nadaci Člověk v tísni.

Radek Lukša

[Akt. známka: 3,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 21. 04. 2011 | 2415 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server