Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.08.2020 do 09.08.2020

Sekce KOMENTÁŘE
04.08.2020Nike Cortez

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Obrázky z historie staré Karviné

Z tisícovky panelů s dobovými snímky jich Józef Chmiel na výstavě představil 88.

Chmiel Zajímavým zpestřením výroční členské schůze Základní organizace důchodců a krojovaných horníků při bývalém Dole ČSA (24. a 25. března) byla výstavka fotografi í Hornické kolonie staré Karviné. Připravil ji krojovaný horník a fanda do karvinské historie Józef Chmiel a určitě stála za zhlédnutí. Na dobových snímcích ukazovala čtrnáct knížecích a patnáct mönnichovských kolonií a navíc i některé zajímavosti z dějin Karviné. Třeba snímek 99letého Alojzygo Głucha, který přežil v roce 1894 jednu z největších důlních katastrof, při níž zahynulo 235 havířů, snímek fotbalového mužstva Siła Karviná z roku 1952, pořízený u příležitosti setkání s legendou československého sportu Emilem Zátopkem, dobové snímky z motocyklových závodů Hornický kahanec či třeba fotografi i závodu na výrobu soli vypařováním z karvinských jodobromových vod, které se tu těžily mnohem dřív než uhlí.

Celkem tu autor prezentoval 88 panelů formátu A3, vždy se dvěma a více fotografi emi. „Škoda jen, že tato výstava trvala pouhé dva dny, tedy po dobu konání schůzí,“ svěřil se Chmiel s tím, že kdyby mu někdo dal prostor, rád by uspořádal delší a třeba i větší expozici. „Doma mám takových panelů asi tisíc, rád je poskytnu,“ konstatoval. Stojí za zmínku, že výstavě vévodila mapa staré Karviné, na níž bylo možné jednotlivé kolonie vyhledat.

[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 17. 04. 2011 | 3859 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server