Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.08.2020 do 09.08.2020

Sekce KOMENTÁŘE
04.08.2020Nike Cortez

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Historie revíru očima badatelů

Přátelé Hornického muzea uspořádali seminář Hornické památky na Ostravsku.

Seminář

Klub přátel Hornického muzea v Ostravě uspořádal v úterý 7. prosince u příležitosti oslav patronky horníků svaté Barbory již osmý ročník pracovního semináře Hornické památky na Ostravsku. Seminář byl současně připomínkou nedožitých 75. narozenin zakladatele a prvního ředitele Hornického muzea Stanislava Vopaska, nedožitých 75. narozenin druhého předsedy Klubu Otakara Podhajského a deseti let od úmrtí iniciátora KPHM a Nadace Landek Ostrava a jejího prvního ředitele Pravomila Vokřínka.

Jednání zahájil místopředseda Klubu přátel Petr Rojíček, poté zazněly jednotlivé příspěvky.

Eva Mertová věnovala svůj referát osobnosti Václava Šusty, významného geologa. Jaroslav Klát seznámil s výsledkem další části svého dlouhodobého výzkumu počátků důlní činnosti na Ostravsku, tentokrát v příspěvku Upřesnění počátků některých dolů na Karvinsku. Obsahem vystoupení Kateřiny Stenchlé byla obsáhlá informace o tom, co je uloženo ve sbírkách Muzea Těšínska k dějinám hornictví v OKR.

    Martin Jemelka zpracoval v přednášce Úkoly v bádání o hornických koloniích na Ostravsku přehled o současné literatuře, která se zabývá hornickými koloniemi na Ostravsku. Kriticky zhodnotil úroveň těchto prací a nastínil možnosti dalšího výzkumu v této oblasti.

Velmi zajímavá byla přednáška Vladimíra Markla Nálezy v podzemí, dokumentující, co všechno již bylo v dolech po skončení těžby objeveno a jaké jsou v tomto směru další možnosti. Lucie Stařinská věnovala svůj příspěvek Archivu OKD – významnému zdroji poznání hornictví na Ostravsku. Stručně popsala jeho vývoj, představila jeho současné postavení a úkoly a informovala o nejcennějších souborech archivních dokumentů.

Ivana Švajnochová podala základní přehled o rozsáhlém souboru důlně měřické dokumentace z již utlumených dolů v OKR. Tato dokumentace je uložena ve spisovně OKD (organizační součásti Archivu OKD), situované v areálu bývalého dolu Jan Šverma. Pavel Palata v přednášce Diplomové práce obhájené na katedře historie Ostravské univerzity zabývající se hornictvím představil účastníkům semináře práce k dějinám OKR, které jsou veřejnosti prakticky neznámé.

Jindra Biolková a Petr Kašing věnovali pozornost osudům Jaroslava Máchy, významného odborníka v oblasti bezpečnosti práce v dolech a prvního ředitele Seminář Hlavní báňské záchranné stanice v OKR. Seminář uzavřelo vystoupení Oldřicha Klepka, věnované životu a dílu Pravomila Vokřínka, významné osobnosti ostravského hornického muzejnictví.

Oldřich Klepek

Související články:
Hornické památky na Ostravsku (27.01.2011)
Do kroniky přibyla další fotografie (28.12.2010)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 23. 01. 2011 | 2843 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Oldřich Klepek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server