Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2020 do 23.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Život na šachtě a v hornických koloniích Havířovska

Moto: Až tisíc metrů pod zem schoval Pánbůh robotu, ale aj tam ju horníci našli.

Radost vozík

Výstava Život na šachtě a v hornických koloniích Havířovska navazuje na naši první výstavu Hornictví Havířovska, kterou jsme v roce 2008 uspořádali po vzniku místní pobočky Klubu přátel hornického muzea v Ostravě. Tehdy jsme vás seznámili se stručnou historií dolů Dukla a František, které mají přímou vazbu na naše město. Současně jsme vám představili spoustu artefaktů posbíraných před konečnou likvidací Dukly. Mnohým z vás připomněla vaše vlastní zážitky, které jste tak mohli předat dál svým potomkům a přátelům.

    Letošní expozicí vám chceme přiblížit každodenní život lidí na šachtě ve všech profesích jak na povrchu, tak v dole. Zobrazit činnosti nutné k normálnímu chodu dolu od nástupu na směnu až obrazně řečeno po pivo na spláchnutí v kantýně.Současně bychom chtěli připomenout i nepracovní aktivity lidí od kolektivních zájezdů, Hornických dnů, plesů, výměnných rekreací a podobně. Druhá neméně důležitá část naší výstavy vám chce ukázat hornické kolonie jak vypadaly a jak se v nich žilo. Zobrazit jejich historický vývoj, vybavení domků a jejich domácích hospodářství. Společenské spolky a organizace v obcích, sportovní a kulturní akce v průběhu roku a jejich vývoj. Obdobně i o městě Havířov, které je vlastně nejnovější hornickou kolonií. V závěru vás stručně seznámíme se vznikem Hornického muzea Landek a dalšími technickými památkami regionu a činností našeho Klubu.

Rádi uvítáme vaše postřehy a připomínky k této akci a vaši vlastní aktivitu pro zachování hornických památek v našem regionu.


Krátká historická vsuvka:
První výsledky hledání uhlí a začátky těžby probíhaly jak v ostravské tak i v karvinské části koncem 70.let 18.století. Stabilní těžba naběhla kolem roku 1785 hrabětem Larischem v Karviné a hr.Wilczkem v Petřkovicích.

Začátek těžby v naší oblasti začal až v roce 1905 na Dole Dukla, tehdy Kaiser Franz Joseph Schacht a na Dole František v roce 1911 Erzherzog Franz Schacht. V době maximálního rozkvětu každá z těchto šachet zajišťovala živobytí více než třem tisícům obyvatel regionu a připravené uhelné zásoby pro těžbu mohly vystačit na minimálně pět let po ukončení provozu, to je do roku 2005 na Františku a 2012 na Dukle.

Hornické kolonie v prostoru obcí Dolní, Prostřední a Horní Suchá začínaly vznikat záhy po začátku těžby na dolech. V roce 1908 v Dolní Suché Dozorecká kolonie, 1909 v Prostřední Suché na příklad Kuběnova kolonie a v Horní Suché 1919 Burianova.

Další rozvoj nastal ve dvacátých a na začátku třicátých let 20.století před hospodářskou krizí. Po II. světové válce pokračoval vývoj stavbou finských domků, brigádnických domovů a vyvrcholil výstavbou sídliště a následně města Havířov,které letos oslaví 55.výročí svého založení.

Touto naší aktivitou chceme udržet povědomí o nedávné hornické historii našeho města a jeho obyvatel.


Krátka procházka výstavou při zahájeni a první dojmy návštěvníků.

Video z výstavy

Zahájení výstavy zvukový záznam

Názory účastníků zvukový záznam

Tak nějak probíhalo zahájeni na výstavě Život na šachtě a v hornických koloniích Havířovska

I tak bylo někdy veselo v kolonii. Ale na výstavě pořád.

Zahajovací projev Ing. Zdeňka Dombrovského CSc.

Při zahájeni byla přednesena povídka Petra Schreibera TRUŠOK

Agregát Agregát Agregát Agregát
       
Agregát Agregát Agregát Agregát
       
Agregát Agregát Agregát Agregát
       
Agregát Agregát Agregát Agregát
       
Agregát Agregát Agregát Agregát
       
Agregát Agregát Agregát Agregát
 

Sponzoři

 
Havířov Fite

| Autor: Jan Vincenec | Vydáno dne 03. 09. 2010 | 3790 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server