Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Sochaři z různých koutů světa na Landeku

Sochat

Čech, Slovák, Polka, Gruzínec, Číňanka a Japonec mají měsíc na to, aby vdechli život kameni.

Mezi nahrubo nalámanými balvany se v areálu bývalé šachty Anselm (Eduard Urx) na Landeku setkala šestice umělců, sochařů. Jaroslav Koléšek z Česka, Štefan Papčo ze Slovenska, Agnieszka Mikolajczyk z Polska, Valerian Jikia z Gruzie, Čao-Li z Číny a Tets Ohnari z Japonska si každý jeden kámen vyberou a začnou ho přetvářet podle svých představ.

„Mají na to čas do 10. září. Pracují přímo tady v sochařském ateliéru a jejich díla vzniklá na pátém ročníku mezinárodního sochařského sympozia Landek 2010 pak ozdobí tři sochařské parky – v Hornickém muzeu na Landeku, na Horním Dvoře v Těrlicku-Hradišti a Centrálním parku v Havířově,“ informoval Martin Kuchař, který je tradičním pořadatelem akce.

    S ostatními umělci se poznal během podobných sympozií či výstav na různých místech světa. Všichni také mají za sebou nejedno uznání za svou sochařskou práci. Číňanka Čao-Li dělala například obrovské kamenné monumenty a potřebovala k tomu desítky pomocníků. Gruzínec Valerian Jikia je doma profesorem na univerzitě, ve světě má sochy v několika městech.

„Mohli si vybrat ze tří druhů kamene. Slezský mramor, štěpánovický syenit a božanský pískovec. Zajistíme i nezbytné pomůcky – jeřáby, kompresory, nákladní auta na dopravu soch…,“ uvedl Kuchař s tím, že co dva roky pořádané landecké mezinárodní sochařské sympozium se těší ve světě dobrému jménu. Řadu účastníků nemusí ani zvát, sami posílají žádosti o účast.

Do galerie Studna v Hornickém muzeu také šestice letos přizvaných sochařů přivezla některé své starší výtvory. Vstup je zde zdarma. Stejně tak možnost pozorovat zmíněné umělce přímo při práci. Je třeba brát na zřetel jejich svobodného ducha a neexistující pevnou pracovní dobu. Neboli, jak na začátku slušnou češtinou zavelel Japonec Tets Ohara. „Jdeme na pivo!“


| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 28. 08. 2010 | 3649 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server