Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Hornické

Hornická ročenka 2009

Ročenka vychází k 31.3., pravidelně od roku 1992..

Ročenka

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: MONTANEX a.s.

Má 320 stran str. , brožovaná, 210 x 298 mm, cena 360,- Kč k zakoupení je u vydavatele - společnosti Montanex



      Vydává ji Český báňský úřad a Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu – společenstvo těžařů. V jejím úvodníku Ing. Ivo Pěgřimek, předseda ČBÚ a Ing. Zdeněk Osner, CSc., předseda ZSDNP, konstatují, že přes ekonomickou a hospodářskou krizi došlo k určitému oživení českého hornictví. Snahou ČBÚ a ZSDNP v minulém roce bylo nastolení dialogu, který vytvoří pro hornictví příznivější společenské prostředí a přispěje ke změně vnímání hornictví v ČR, který pomůže vytvořit podmínky pro racionální dobývání ložisek nerostného bohatství s plným respektováním ochrany životního prostředí. Realizace aktualizované energetické koncepce však není možná bez vzájemného pochopení a bez celospolečenské podpory báňského podnikání. Je nutno nadále přesvědčovat veřejnost, že těžba vlastních nerostných surovin bude pro společnost přínosem.

Publikace má hlavně praktický význam, jsou zde nejdůležitější informace o státních orgánech a firmách v hornictví působících a kontakty na ně.

Hornická ročenka obsahuje kapitoly:
1) České hornictví,
2) Státní orgány a jejich působení v hornictví.
3) Bezpečnost práce a její legislativní úprava.
4) Báňské školství, výzkum a projektování.
5) Těžba nerostných surovin.
6) Užitá geologie, vrtné a geofyzikální práce, podzemní stavitelství, trhací a ohňostrojné práce.
7) Výbušniny.
8) Výroba pro hornictví.

Kapitoly 8 až 12 obsahují seznamy hornických muzeí a spolků, zpřístupněných jeskyní a podzemních prostor, hornických časopisů a odborné literatury. Texty doplňují fotografie, tabulky a grafy.

Jednotlivé firmy a další subjekty uvádějí organizační rozčlenění, předmět činnosti a základní informace, adresy, telefony, e-maily a konkrétní jména odpovědných zaměstnanců. Dále zde najdeme přehledné tabulky, výčet těžařů a přehled firem provádějící práce hornickým způsobem. V přílohách jsou například uvedeny zákony a právní předpisy vydané v působnosti ČBÚ. Hledání v publikaci pomáhá jmenný rejstřík a rejstřík organizací.

Hornická ročenka 2009 ale není jen praktická příručka. Na str. 300 jsem objevil kontakt, http://hormag.xf.cz Zde jsem nalezl Hornickou magistrálu od Dr. Mayové, jednotlivé procházky vedou například na Vítkov, Zadní Chodov, Horní Slavkov, kde se těžil uran, ale tématicky se také vracejí do historie, k těžbě cínu, stříbra a olova, zachycují i některé místní pověsti. Myslím, že to je jeden ze způsobů jak pozitivně oslovit širokou veřejnost.

Otto Hejnic

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 19. 04. 2010 | 5703 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server