Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.09.2020 do 21.09.2020

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Karviná

Z činnosti pobočky Karviná KPHMO v roce 2009

Karvinská pobočka Klubu přátel hornického muzea v Ostravě byla založena v lednu roku 2005. V členské základně převažují horničtí důchodci, z menší části jsou zde i dosud aktivní zaměstnanci. Hlavní činnost je zaměřena nejen na historii, ale i současnost hornictví, hlavně problematiku týkající se karvinského regionu, kde stále ještě probíhá rozsáhlá hornická činnost. Na pravidelných měsíčních besedách se prolínají různá zajímavá témata doplňována diskuzí. Přednášející jsou zajišťováni dle předem připraveného plánu přednášek. V roce 2009 byla postupně přednášena témata popisující: „Stav hygieny na důlních podnicích OKD“, „Co se dochovalo z karvinských hornických kolonií“, „Program POP 2010 modernizací důlní techniky k efektivitě práce“,„O stavu kriminality na Karvinsku“, „Městská policie pomáhá občanům“,„Organizace a činnost HZS MSK“,„Historické proměny slezské krajiny následkem industrializace“. V závěru roku proběhlo hodnocení v rámci klubové„Barborky“. Klubových akcí se účastnilo průměrně 21 členů.

Činnost nespočívá pouze na měsíčních besedách. Členové si formou jednodenních zájezdů nebo návštěv prohlédli postupně v roce 2009 Státní archiv v Karviné, kde se konala poutavá přednáška „Industriální památky na Ostravsku a Karvinsku“, zpestřením činnosti byl rovněž jednodenní zájezd do Raduně a na Ostravský hrad a v říjnu pak návštěva Muzea Śląska Cieszyńskiego.

Přínosem karvinské pobočky pro vydavatelskou činnost Klubu přátel hornického muzea byl podíl na vzniku publikace „Karvinské kolonie“. Byly zpracovány články do časopisu Horník a Zpravodaj KPHM v Ostravě. Členové Klubu se rovněž podíleli na přípravě dvoudenního zájezdu KPHM Ostrava do Polska a poskytli i historické podklady a rady studentům VŠB-TU Ostrava pro semestrální práce.

Výhled na rok 2010

Pro první pololetí je zpracován plán přednášek uveřejněný ve Zpravodaji KPHMO a na webových stránkách Klubu. Jako každoročně budou organizovány minimálně dva tematické zájezdy a návštěvy akcí s hornickou tématikou.

Hospodaření

Pro činnost Klubu bylo na příspěvcích členů vybráno celkem 6800 Kč včetně příspěvků členů Klubu na oba zájezdy. S touto částkou jsme v roce 2009 hospodařili. Po úhradě zájezdů a výdajů z klubové činnosti činil zůstatek k 31. prosinci 2009 celkem 547 Kč.

Ing. Stanislav Kuba, předseda pobočky


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 27. 03. 2010 | 1461 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server