Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Katalog starých důlních děl ve Štěpánově

Cumberk

Pracovníci odboru bezpečnosti hornické krajiny z odštěpného závodu ODRA v Ostravě úspěšně ukončili průzkum důlních děl v jednotlivých lokalitách štěpánovského rudního revíru. Průzkum středověkého důlního komplexu (lokality Borovec, Švařec, Štěpánov nad Svratkou, Havírna a Čtyři Dvory) byl realizován na základě smluvního vztahu s Ministerstvem životního prostředí České republiky. Tato lokalita zaujímá významné místo v dějinách hornictví na území Českého státu, první zmínka o dolování stříbra v této oblasti je datována rokem 1253, jednalo se o těžbu připovrchových či nehluboko uložených ložisek.

Těžba polymetalických rud, otvírkové a průzkumné práce probíhaly v tomto revíru od 13. století až do konce 20. století. V tom se jednalo o tři etapy průzkumu – v letech 1915 až 1919, 1959 až 1963 a 1986 až 1990, zjišťoval se obsah olova (Pb), zinku (Zn) a mědi (Cu) v rudnině.

Nejrozsáhlejší a nejkomplexnější byl průzkum ložiska v období 1959 až 1963, provedla ho firma Geologický průzkum, n. p. Ostrava, oborová skupina Brno. Jeho součástí bylo jak vyzmáhání starých důlních děl (např. šachta Cumberk, Havírna – štola Václav, šachta Josef, štola Partyzánská, šachta Anna I, šachta Jaroslav, šachta Bárov), tak i ražba nových důlních děl. Nejvýznamnější byla průzkumná šachta Švařec – hloubení č. 1, ražená v roce 1959, která byla situována poblíž propadu do staré štoly. Šachta byla vyražena do hloubky 34 m. Z ní byly vyraženy dva překopy – východně 180 m a západně 50 m. Z důvodů značných přítoků vody byla další ražba ukončena (překop procházel pod řekou Svratkou) a hloubení bylo zasypáno.

Cumberk

V rámci tohoto průzkumu bylo provedeno vyzmáhání 419 m starých důlních děl, vyražení 1140 m nových chodeb, odvrtání 2120 m průzkumných vrtů a vyhloubení 44,3 m jam. Celkové náklady na průzkum štěpánovského rudního revíru dosáhly v letech 1959 až 1963 cca 4,6 mil. Kčs. Průzkumem bylo ověřeno cca 549 000 tun olovnato–zinkových rudnin, o kovnatosti 2,42 % Zn, 1,4 % Pb, 2,14 % S, 0,03 % Cu. V závěru zprávy „Vyhledávací průzkum Pb, Zn, Cu rud – Borovec“ bylo konstatováno, že vydobytí zásob by bylo značně nebezpečné (přítoky vod) a ekonomicky nákladné (navrženo přemístění toku Svratky na druhou stranu údolí).

Tolik k historii lokality, nyní se vracíme k vlastní práci na katalogu. Tuto činnost je možno rozdělit do několika částí – přípravná etapa (rekognoskace terénu a dohledání terénních anomálií, geodetické zaměření SDD a OPDD, vyhledání historických záznamů o lokalitách) a realizační etapa (pořízení fotodokumentace, geodetické zaměření HDD, vyhotovení přehledných map lokalit v měřítku 1:2000). Katalog obsahuje základní údaje o 40 hlavních důlních dílech v lokalitách Štěpánov nad Svratkou, Borovec, Švařec, Čtyři Dvory a Havírna.

Nedílnou součástí této zakázky je i „Závěrečná zpráva“, ve které byla navržena opatření k zajištění 4 OPDD (šachta Anna I., šachta Cumberk, šachta nad štolou Mír a štola na Bukovské) a 7 SDD (šachta pod Bukovskou, šachta Bárov, Cechhaus, úklonná šachta Cumberk, Havírna – dobývka 4, Havírna – dobývka 6 a stařiny pod Partyzánskou štolou). Výše uvedená hlavní důlní díla byla v průběhu let 2008 a 2009 zajištěna ocelovou mříží nebo ohrazením.

V současné době probíhají jednání mezi Ministerstvem životního prostředí České republiky a odštěpným závodem ODRA o rozšíření katalogu SDD a HDD ve štěpánovském rudním revíru. Jedná se o důlní díla, která se nacházejí v okrajové části tohoto rudního revíru (Koroužné, Horní Čepí, Čepičkův vrch a Olešnice). Tato druhá část katalogu, včetně mapových příloh, bude realizována v průběhu roku 2010.

Ing. Zdeněk Křístek
odbor bezpečnosti hornické krajiny
      o. z. ODRA


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 23. 03. 2010 | 3999 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server