Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Svatý Prokop, patron českých horníků.

ProkopPovolání a činnost, které v sobě skrývají nebezpečí ohrožení života, vyvolávají nutkání získat na svou stranu sílu vyšší, než je ohrožuje. To znamená mít silného patrona, ochránce, který je schopen čelit zlu a zajistit přiměřenou ochranu. Vznik různých povolání, a tím i seskupení lidí do společenství, položilo základ i společenskému životu, který v sobě nesl charakteristické rysy těchto povolání. Na určitém stupni vývoje lidských činností nebyl člověk schopen zvládat rizika a nebezpečí, která na něj doléhala. Začal hledat spojence, ochranu a pochopení u silných a vlivných osobností, zejména z řad svatých. Na ně se člověk jako na své zastánce, patrony obracel v nouzi a v mezních situacích. V různých regionech, z řady důvodů, bylo hornických patronů povícero. U některých stačilo, aby po nich byla pojmenována významná důlní díla nebo i celé doly. Pak ale byli patroni, kteří pod svá křídla vzali povolání jako celek. Takovou mocnou patronkou, uctívanou ve všech historických hornických zemích Evropy, byla svatá Barbora. O stupínek níže stál svatý Prokop jako ryze český patron horníků.

Prokop se pravděpodobně narodil na rozhraní prvního a druhého tisíciletí v osadě Chotouš u Českého Brodu. Již od mládí ho doprovází pověst výjimečného jedince. Jako chlapec nalézá pramen, v zimě přináší z lesa jahody, přinutí ďábla, aby mu sloužil a pak, již v dospělosti, přinutí čerta k orbě. Proto je svatý Prokop zobrazován na obrazech i jako socha ve společnosti čerta, kterého Prokop drží na řetězu. Životopis svatého Prokopa uvádí, že to byl člověk ctnostný, obživu si obstarával tvrdou prací, měl nadání léčitele, bydlel velmi skromně v jeskyni, byl pln pokory a lásky. Díky těmto vlastnostem, díky oddání se tvrdému způsobu života, díky předsevzetí řehole odříkání bídným nádherám světa si ho horníci vyvolili za svého patrona. Zřejmě jeho způsob života, jednání a útrapy, které dobrovolně snášel, ho stavěly na úroveň horníků a v jejich vnímání ho chápali jako jednoho z jejich řad, který je schopen pochopit jejich bolesti, utrpení a je ochoten kdykoliv pomoci. Rok 1053 je uváděn jako letopočet úmrtí svatého Prokopa.

[Akt. známka: 2,56 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 09. 03. 2010 | 6555 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server