Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2020 do 23.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

K památce

Zemřel Ing. Lubomír HAJEK

Když zazní záchranářský zvon,
hlavou proletí všechny nehody, záchranářské akce;
jeden z nás odchází, je to jeho skon!
Už nám neporadí, nepomůže – matička zem ho chce!

Do země, hlubokých šachet s námi fáral,
i tehdy, kdy v dole byli jen záchranáři;
miloval svoje synky, záchranáře, pohlazení jim dával;
HBZS byla jeho svět, měl to v každém diáři!

Jeho památka na různých místech záchranáře,
v různých časopisech a knihách o záchranářství
nám blízkým z cechu hornictví a záchranářství,
nám bude chybět v dalším konání jeho benzínky záře!

Emeritnímu řediteli HBZS v Ostravě – Radvanicích;

„Ing Luboši Hájkovi“!
na posledním tomto setkání slibujeme, že věrni budeme
hornickému cechu i synkům na záchranných stanicích,
už jen proto, že jsi byl náš druhý táta, proto, Tě milujeme!

Ať Ti zpívá celý havířů a záchranářů sbor
naši hornickou hymnu, při loučení s Tebou;
ať vane vítr přátelství kamarádů, havířů z Beskydských hor;
ať náš pozdrav „Zdař Bůh“ je nám vždy ozdobou!

Čest Tvoji památce!

Jaro

5. února 2010

 

ParteVe věku 82 let po krátké těžké nemoci zemřel bývalý ředitel Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava a dlouholetý dopisovatel a spolupracovník redakce Horník inženýr Lubomír Hájek.

Narodil se v Tisovci na Slovensku. V roce 1950 absolvoval Vysokou školu báňskou, kde pak působil jako odborný asistent pro důlní větrání a báňské záchranářství. I když na podzim v roce 1956 přešel z VŠB do funkce vedoucího větrání a vedoucího závodní báňské záchranné stanice na dole Stalin v Heřmanicích, pokračoval dále v pedagogické činnosti jako externí asistent.

V provozu na sebe upozornil svým aktivním přístupem ke zdolávání závažných nehod a to přispělo k tomu, že byl ve svých jednatřiceti letech v říjnu 1958 jmenovaný vedoucím HBZS v Ostravě-Radvanicích. S neutuchajícím elánem zahájil modernizaci organizace, taktiky a vybavení báňské záchranné služby v OKR a v celém Československu.

Významně se zasloužil o rozvoj mezinárodní spolupráce báňských záchranných služeb. Stál u zrodu první mezistátní dohody o vzájemné spolupráci v oblasti báňského záchranářství s Polskem, která byla podepsaná v prosinci 1959 a později v roce 1979 při uzavření obdobné dohody o spolupráci států RVHP. V letech 1979 –1989 vykonával funkci vládního zmocněnce pro naplňování cílů dohody.

V únoru 1967 se stává prvním předsedou nově vytvořeného poradního orgánu předsedy Ústředního báňského úřadu „Štábu báňské záchranné služby“. Má velkou zásluhu na vybudování nového moderního areálu HBZS na ulici Lihovarská, který byl uvedený do provozu v roce 1979.

Rozsáhlá byla i jeho publikační činnost. Byl zakladatelem a dlouholetým předsedou redakční rady listovky „Záchranář“. Je spoluautorem rozsáhlé příručky „Důlní záchranářství“. Patřil ke spoluautorům kompendií pro báňské záchranáře a pro vedoucí likvidace havárií vydaných v letech 2000 a 2004 a také skript pro studenty VŠB. Přispíval do periodik Horník, Zdař bůh a do Hornického zpravodaje. Byl členem klubu přátel Hornického muzea OKD.

Odchod do důchodu (1986) pro něj neznamenal odchod na odpočinek. Své rozsáhlé znalosti využíval jako odborný poradce federálního ministra paliv a energetiky. Pracoval i ve Vědecko výzkumném uhelném ústavu v Ostravě-Radvanicích a od roku 1990 do roku 2004 opět jako odborný asistent hornicko geologické fakulty VŠB.

V osobě inženýra Lubomíra Hájka jsme ztratili uznávaného báňského odborníka, bojovníka za pokrok, pracovitého a obětavého člověka, který se svým lidským přístupem zapsal hluboko do našich srdcí.

Čest jeho památce.


[Akt. známka: 1,25 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 07. 02. 2010 | 3003 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server