Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Bez havířiny by to bylo o ničem…

V první stálé expozici o karvinských dějinách v pobočce Muzea Těšínska ve Fryštátě se jako červená nit táhne jedna souvislost s těžbou uhlí za druhou.

Fryštát

Kdyby se v okolí Karviné nekopalo uhlí, nová stálá expozice v pobočce Muzea Těšínska na náměstí ve Fryštátě by byla s velkou pravděpodobností bídná. Jelikož ale šachty a havíři stojí za celkovým rozvojem města, můžou se „Střípky z dějin Karviné“ pochlubit řadou relikvií a pamětihodností.

Autorkou je místní rodačka a hrdá patriotka Kateřina Stenchlá. „Rozumí se, že i já pocházím z hornické rodiny. Na šachtě fáral můj děda Izidor Schwarz i táta Ervín Schwarz,“ nechala se slyšet s tím, že vůbec první stálou expozici věnovanou dějinám Karviné připravovali v muzeu od jara letošního roku.

Horník    Z oblasti, která je čtenářům týdeníku Horník nejbližší, obsahuje například kolekci kahanů z konce 19. a počátku 20. století, ještě starší sádrovou plastiku sv. Barbory s polychromovaným malováním, vzácnou obrazovou dokumentaci a mnoho předmětů vážících se k práci i každodennímu životu pracovníků na šachtách.

Vzhledem k tomu, že pivo po šichtě milovali už i pradědové současných horníků, nechybí ani sklenice či etikety. „Skutečným skvostem je orchestrion Dalibor. Stával v havířské hospodě,“ upřesnila Stenchlá. Předchůdce dnešních jukeboxů je restaurovaný, plně funkční a umí zahrát osm různých melodií…

Orchestrion

Pamatováno je na spolkovou činnost včetně havířských dechovek. I na šlechtický rod Larisch-Mőnnichů, který se zasloužil o zprůmyslnění regionu, zakládal šachty a vytvářel důlní učební obory (expozice obsahuje dobové originály z jejich vlastnictví). Svou část zde mají i vyhlášené jodobromové lázně.

Většina exponátů pochází přímo se sbírek Muzea Těšínska, další zapůjčil okresní archiv, spřízněné instituce i soukromé osoby. „Aby se nám to tady neokoukalo, budeme průběžně aktualizovat, doplňovat, vyměňovat informace,“ poznamenala autorka. Součástí je i „proměnná“ výstava – aktuálně o Slovanech.

Radek Lukša

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 24. 12. 2009 | 1785 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server