Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 05.08.2020 do 12.08.2020

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Staré dobré zvyky a tradice

LogoOživují naše staré dobré zvyky a tradice

První řádná valná hromada Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky se konala v Ostravě-Petřkovicích.

První řádná valná hromada občanského sdružení s názvem Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky se konala ve středu 11. listopadu v Hornickém muzeu OKD v Ostravě.

Perkmistr

Zástupci členských spolků a organizací z celé republiky projednali vnitřní řád sdružení, jeho znak a vlajku, otázky fi nancování a také plán pořádání nejvýznamnějších akcí sdružení – Setkání hornických měst a obcí ČR. Ta se budou konat ve dnech 10. – 12. září 2010 v západočeském Stříbře, v roce 2011 v Chodově u Karlových Varů, v roce 2012 v Chomutově a v roce 2013 v Kladně. Mimořádná sláva je pak plánována na rok 2016 do Příbrami, kde se uskuteční Evropské setkání hornických měst a obcí.

Broskevič     Sdružení hornických a hutnických spolků ČR bylo ofi ciálně zaregistrováno na Ministerstvu vnitra ČR letos v červenci. Navazuje na činnost dřívějšího stejnojmenného volného seskupení hornických a hutnických zájmových iniciativ, které vzniklo v roce 2006 v Příbrami. Mezi své hlavní priority řadí oživování hornických a hutnických událostí, zvyků a tradic, spolupráci s městy a obcemi či prohlubování součinnosti mezi spolky s obdobným zaměřením v republice i v zahraničí. Hlásí se k široké propagaci hornických a hutnických tradic a činnosti hornických a hutnických spolků v republice a v Evropě. Pořádá a udílí ceny Český permon.

SHHS

Sdružení má v současné době 14 členských organizací. Ostravskokarvinský uhelný revír v něm reprezentují Klub přátel Hornického muzea OKD, Nadace Landek, Hornický spolek Prokop a Hornicko-geologická fakulta VŠB-TU Ostrava. V souladu se stanovami ho dva roky povede Cech příbramských horníků a hutníků, který jako předsedající organizace zastupuje sdružení i v Evropské asociaci hornických a hutnických spolků.

SHHS

„Rozvoj hornických spolků paradoxně souvisí s programem útlumu těžby. Řada představitelů a pracovníků resortu se odmítla smířit se zánikem hornické kultury a začala se věnovat udržování hornických tradic a zvyků. Tyto snahy vyvrcholily v roce 1997, kdy se v Příbrami uskutečnilo první setkání hornických měst a obcí, které se stalo trvalou součástí kalendáře hornických akcí na území ČR. Vznik volného sdružení hornických a hutnických spolků byl motivován snahou posílit jejich vzájemnou spolupráci, pomoc a podporu. Původně mělo osm členů. S rostoucím zájmem o jeho činnost jsme se dohodli, že musíme povýšit jeho statut na řádné občanské sdružení v souladu s platnými zákony. To se povedlo letos,“ popsal okolnosti vzniku a vývoje Sdružení hornických a hutnických spolků ČR perkmistr sdružení a současně perkmistr Cechu příbramských horníků a hutníků Miroslav Šťastný.

SHHS

Jak dodal, významným okamžikem pro rozvoj sdružení se stalo přistoupení ostravských hornických spolků a institucí, které byly ofi ciálně přijaty 13. listopadu 2008. „Působnost sdružení se tak rozšířila na celou republiku,“ zdůraznil perkmistr Šťastný.

Bohuslav Krzyžanek

| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 26. 11. 2009 | 2636 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Text a foto:Mgr. Bohuslav Krzyžanek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server