Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.02.2021 do 05.03.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

OKD

Lovci mamutů se vrátili na Landek

Mamuti

Hornické muzeum OKD v Ostravě-Petřkovicích má novou atrakci. Sídliště lovců mamutů, vybudované díky grantu Mamuti Nadace OKD, umožní malým i velkým návštěvníkům návrat o desítky tisíc let zpátky. Nadace projekt podpořila částkou 450 tisíc korun.

„Je to unikátní zpestření pro rodiny s dětmi, které nemá v našem kraji obdoby. Typizovaných dětských hřišť najdete dostatek, avšak možnost přesunout se v čase téměř o 23 tisíc let dozadu je naprosto výjimečná,“ dodal předseda Klubu přátel Hornického muzea Rodan Broskevič, který už přemýšlí o dalším rozšíření archeoparku.

Mamuti     Původní podobiznu mamuta, která přitahovala pozornost kolemjdoucích, umístili pracovníci muzea opodál na kopeček. „Jeho místo teď patří novému, většímu a umělecky ztvárněnému Mamutimamutovi. Je ze dřeva a slouží jako dětská houpačka, prolézačka nebo skluzavka,“ komentoval přírůstek Miroslav Fojtík, ředitel Hornického muzea OKD. Mamut vyrobený ze dřeva z Landeka je dílem výtvarnice Lenky Klodové, rodačky z ostravských Petřkovic, kde hornické muzeum leží. Kromě dřeva se v projektu pracovalo také s několika druhy žuly. Ta z Česka posloužila na výrobu velkého stolu se čtyřmi lavicemi, z brazilské je zase vyroben odkládací pultík u ohniště. Magická hornina takto ožila v rukou Mamutilandeckého sochaře a řezbáře Martina Kuchaře.

Sídliště mamutů uvádí návštěvníky do takzvané epochy gravettién, z níž pocházejí také ostravské nálezy světového významu, například ojedinělá soška Landecké Venuše a důkazy o prvním využití černého uhlí na naší planetě. Možnost zahřát se na atrakcích mohou návštěvníci muzea využít již nyní, kdy panuje stylové počasí jako z doby ledové.

Vladislav Sobol
   mluvčí Nadace OKD

| Autor: administrator | Vydáno dne 14. 11. 2009 | 3511 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Foto:Ladislav Bardoň, text Vladislav Sobol
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server