Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2022 do 09.12.2022

Sekce KOMENTÁŘE
08.12.2022Re: Cosplayer Hilariously Creates Low Budget Versions of Characters in Pop Cultu

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Přátelé muzea zamířili do Polska

Horničtí nadšenci ocenili expozici soudobé důlní techniky v památkovém dole v Zabrze

Členové klubu

Součástí ročního plánu práce Klubu přátel hornického muzea OKD v Ostravě je rovněž zájezd s hornickou tematikou. Pro tento rok jsme vybrali dvoudenní putování Horním Slezskem.

Přes hraniční přechod v Chotěbuzi jsme k našim severním sousedům vyrazili ve čtvrtek 24. září ráno. První zastávkou byl pivovar „Książęcy Browar Tychy“. Prohlídka začala audiovizuální prezentací, během níž k nám ze živého obrazu promluvil sám zakladatel moderních dějin pivovaru, kníže Jan Jindřich XI. Tyský pivovar je nejstarší v Polsku (založen 1629) a dnes také největší polský producent piva. Používá se v něm rovněž moderní česká pivovarnická technologie a pracují tu i čeští sládci. Prohlídku ukončilo krátké příjemné posezení v pivovarských sklepech u půllitru „Tyskiego“.

     Další zastávkou byla historická památka, v mnohém připomínající náš Landek – Důl Guido v centru města Zabrze. Po nezbytném vybavení pracovními oděvy, přilbami a lampami jsme po prohlídce historického těžního stroje za plného provozu nastoupili do těžní klece a sfárali ve dvou skupinách do podzemí. Důl má dvě prohlídková patra. Na prvním v hloubce 170 metrů jsou na 280metrové prohlídkové trase k vidění historické koňské maštale, čerpací stanice, stará hornická technika, nářadí a osobní vybavení horníků. Důlní expozici doplňují audioefekty, napří klad při ukázce odstřelu čelby či ve stájích. Návštěvníky vítají dobové postavy horníků a koní.

Velkým překvapením pro většinu z nás bylo ale další fárání na patro 320 m. Je tu připraveno okolo 1300 metrů důlních děl v původním stavu, s ukázkami již moderní důlní techniky. Navštívili jsme například porub s funkčním kombajnem a odtěžením či čelbu s ukázkou provozu razicího kombajnu AM-50. Cestou jsme byli nuceni překonat i výškový rozdíl po dovrchní i svážné. Zde bych chtěl ocenit kvalitní, odborný a často humorem proložený výklad našich průvodců, při kterém mizely i jazykové bariéry.

Program prvního dne zájezdu pokračoval v nedalekém hotelu Alpex. Naši hostitelé tu pro nás připravili večerní program s bohatým občerstvením, tradiční „Karczmu Piwnou“ (polská obdoba šachťáku) s hudbou, humorem a tancem. I přes náročný program celého dne došlo na vtipné kulturní příspěvky, sborové hornické zpívání a družnou besedu účastníků zájezdu.

Hlavním programem druhého dne byla návštěva a prohlídka starobylého královského města Kraków. Profesionální průvodkyně nás během tří hodin provedla nejvýznačnějšími kulturními památkami města, mezi něž patří Rynek – Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński či Wawel. Při pohledu z wawelského návrší nad řekou Wislou jsme obdivovali množství krakovských věží a věžiček, které určitě přinejmenším připomínají pohled na stověžatou Prahu.

Podle vyjádření účastníků lze soudit, že se nám letošní putování zdařilo a nezbývá než se těšit na zájezd v příštím roce.

Stanislav Kuba

| Autor: administrator | Vydáno dne 19. 10. 2009 | 1509 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server