Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 13.04.2024 do 20.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Hornictví a báňské záchranářství Indie II část

zachranaři
      Báňské záchranářství

Historie vzniku báňské záchranné služby v Indii sahá do počátků 20. století. První báňská záchranná stanice byla založena ve zlatorudném revíru Kolar Gold Fields v jižní Indii v roce 1923. V roce 2005 bylo v Indii provozováno 46 báňských záchranných stanic v uhelném hornictví a 6 v rudném hornictví. Indické báňské záchranářství převzalo z dob britské kolonizace britský záchranný systém přizpůsobený podmínkám současné Indie. Z britského systému převzala Indie držení domácí pohotovosti profesionálních záchranářů v bydlištích poblíž záchranné stanice. Četa báňských záchranářů čítá 6 záchranářů, tj. četaře, zástupce četaře a 4 záchranáři. Profesionální záchranáři sloužící na záchranných stanicích jsou delegováni z dobrovolných báňských záchranářů na dobu nejvýše pět let. Výběr provádí velitel záchranné stanice po dohodě s ředitelem dolu.

      Na hlubinných dolech s více než 100 důlních pracovníků a vzdálených více než 35 km od záchranné stanice jsou provozovány místnosti báňské záchranné služby. V každé místnosti báňského záchranářství musí být vždy přítomen jeden vycvičený záchranář s příslušnou odbornou způsobilostí. Počet vycvičených záchranářů dobrovolníků je určen pro organizace s počtem 100 až 500 důlních zaměstnanců na 5 záchranářů. Doly s více než 500 důlních zaměstnanců jsou povinny udržovat 1 % vycvičených záchranářů z počtu důlních pracovníků. Báňským záchranářem se může stát zdravotně způsobilý důlní zaměstnanec s tříletou praxí ve věku 21 až 30 let na základě doporučení ředitele dolu.

Na obrázku č. 2 je četa báňských záchranářů společnosti SCCL (bez četaře) při cvičení na báňské záchranné stanici v Ramagundamu v únoru 2008. Zajímavostí je, že četa z fotografie obsadila na celosvětové soutěži báňského záchranářství v Číně v roce 2006 druhé místo (první Čína). Četa je vybavena americkými ochrannými oděvy Nomex a pracovními dýchacími přístroji BG 174.

Prof. Ing. Alois Adamus, Ph.D. foto autor

Přednáška přednesena na setkání členů klubu přátel hornického muzea v Petřvaldu dne 12. 3. 2009 presentovala postřehy z indického uhelného hornictví a báňského záchranářství, které získal autor v rámci návštěv Indie v roce 2000 a 2008.


| Autor: administrator | Vydáno dne 03. 10. 2009 | 2892 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server