Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Zpráva o nálezu černého uhlí

NEJSTARŠÍ ZPRÁVA O NÁLEZU ČERNÉHO UHLÍ NA OSTRAVSKU PODANÁ JANEM ANTONÍNEM ALÍSEM C.K. ŠICHTMISTREM Z KUTNÉ HORY

Z archivu vybral Karel Slíva

 

Veleslavný císařsko-královský úřad

Vaše Excellence

Pokládám za svou povinnost oznámiti Vaší Excellenci a veleslavnému c. k. úřadu, že jistý bývalý mlynář z Klimkovic, jménem Jan Augustin, sdělil, že ví o mnohých na povrch  ycházejících rudných žilách a kamenném uhlí, a kdyby prý byl s ním někdo vyslán, že by taková místa velmi ochotně ukázal. Z toho důvodu jsem k němu poslal jednoho svého havíře, aby se podíval na některé z těchto druhů rudných žil, a aby bylo možno učiniti další závěry.

A když se pak tento havíř vrátil a přinesl pěkné ukázky hornin, zejména ze Staré Vsi, Polské Ostravy, Vřesiny, byl učiněn závěr, že podle přiloženého zkušebního záznamu pod písmenem H čís. 1 a 2 bylo v ohni vystaveno asi 1 ¼ lotu, čís. 3 dva kventlíky a čís. 4 jeden kventlík  stříbra, především však přinesl krásné úlomky kamenného uhlí vyskytujícího se u Pol. Ostravy.

Kdysi prý se také doslechli pastýři od Obranic nedaleko Klimkovic, že prý jsou tam 2 díry přikryté velkými označenými kameny a v nich že byl nalezen velký zlatý poklad. Odtud prý asi před 80 lety jistý hrnčíř odnášíval dokonce hrstě zlata, od těch dob však prý tam různí lidé viděli, jak tam často vyšlehují ohně, nebo lépe řečeno, blýskání. Z toho lze soudit, že před (dávnými) časy byla na tom místě založena štola, která narazila na bohatou zlatou žílu, a aby se to za zhoubných švédských válek nemohlo (jejich) přátelům prozradit, bylo to místo přikryto a označeno velkými kameny.

Z toho důvodu, abych mohl prozkoumat, jak tuto tak i onu krajinu u Staré Vsi, Pol. Ostravy a Vřesiny a získat odtud více vědomostí, odebral jsem se tam s povolením vysoce urozené Milosti barona z Locellů tit. etc. Zatím však napadlo v tom místě mnoho sněhu a počasí bylo drsné, takže jsme nemohl dělat nic jiného, než si, pokud to bylo možno, prohlédnou krajinu u Obranic a zjistit, že poloha pohoří je pěkná a také krajina, o níž si lidé myslí, že jsou tam ty 2 díry zakryté těmi kameny, vypadá, jako by tam měla být založena velká štola, tím spíše, že až ke 12 sáhů dlouhému vchodu vede množství opracovaného kamene, z jehož průzkumu podle zkušebního záznamu pod písm. H čís. 5 vyšel pak obsah 3 kventlíků stříbra, avšak odstranit to kamení a rozstřílet spáry prachem by vyžadovalo 3 až 4 dní. Za této drsné zimy nelze však ani zde ani na shora uvedených místech u Staré Vsi, Pol. Ostravy a Vřesiny podniknout žádný průzkum bez vynaložení značných nákladů.

Z toho důvodu, aby potřebná vydání nebyla vynaložena zbytečně, je rozumnější v tomto případě od průzkumu upustit, a protože se i tak blíží konec účetního roku, kdy je nezbytná moje přítomnost doma, rozhodl jsem se odebrat domů, a bude-li mezitím učiněno vysoké rozhodnutí a zařízeno, čeho je třeba, bude možno na jaře podniknout další průzkum tím usilovněji a také s menšími náklady. Obzvláště pak proto, že při průzkumu nebo předání rudných žil, jichž je ve slezském pohoří mnoho, z těch, které vycházejí na povrch, se ve zkoušených vzorcích (2) vyskytuje po 1 lotu stříbra i více.

Pročež, má-li se zde dosáhnouti úspěchu, je nutné pokračování a také nejmilostivější rozhodnutí o tom, zda nejvyšší rada podnikne další průzkum a kolik prostředků ráčí na toto kutání každoročně povolit, aby se mohl průzkum provádět podle vysoce milostivého vyměření nebo vymezení množství, jakož pak i podle slušnosti a okolností nechť ráčí rozhodnout podle mého nezávažného a nejposlušnějšího návrhu, zda se na těchto nebo oněch místech má s nadějí 

                          začít s těžbou, o nichž já co nejponíženěji nezávažnou zprávu předkládám a v ryzí hluboké úctě se Vaší vysoké přízni a milosti co nejposlušněji poroučím.

                                                        

                                     Vaše Excellence a

Veleslavný cís. král. úřad

Dáno 2. prosince 1763 poníženě co nejposlušnější

Jan Antonín Alis,

c. k. šichtmistr z Kutné Hory

 


Související články:
Evropa před rokem 1763 (22.08.2009)
[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
| Autor: Karel Sliva | Vydáno dne 20. 08. 2009 | 4777 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server