Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2022 do 09.12.2022

Sekce KOMENTÁŘE
08.12.2022Re: Cosplayer Hilariously Creates Low Budget Versions of Characters in Pop Cultu

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Dinopark pamatuje i na uhlí

Expozice pravěkých potvor stojí na rekultivovaném odvalu naproti bývalé doubravské šachtě.

Ještěr

Přejít silnici u zrušené doubravské šachty znamená přenést se do světa před miliony let. Do časů, kdy uhlí ještě nebylo ani mladé. Na bývalé haldě před těžní věží Eleonora vyrostl zábavní Dinopark Ostrava s mnoha prehistorickými potvorami v měřítku 1:1 a dalšími zajímavostmi.

"Je po Plzni a Vyškově třetím v Česku. Další máme na Slovensku v Bratislavě. Ale Ostrava je největší ze všech," řekl Jiří Machálek za provozovatele Dinoparku. Na rekultivovaném odvalu totiž získali unikátní podmínky - kopcovitý i zalesněný terén, dostatek volného prostranství či vodní plochu.

      "Díky tomu například vznikl pravěký močál. Hoví si v něm obrovský samec Diplodocus, jenž neměl moc přirozených nepřátel. Jeho váha mu ale dovolovala na souši omezený, nepohodlný pohyb, takže celé dny proležel v bahnité tůni. V místech kde se později utvářelo uhlí," přiblížil Machálek.

Většina ještěrů ve své době přebývala jinde než v Doubravě či Orlové-Kopaninách, kde se na necelých dvaceti hektarech Dinopark rozkládá. To však jeho tvůrcům nevadilo. Modelů je zde na sedmdesát, a to i pohyblivých a ozvučených. Nechybí ani živá borovice, která rostla před 175 miliony let!

Odkaz na uhlí

Vedle samotného umístění Dinoparku v bývalém doubravském dobývacím prostoru připomíná těžbu uhlí a společnost OKD i část expozice o historii Země. Mezi artefakty ze starohor, prvohor a druhohor jsou fosílie z Ostravska včetně pravého uhlí. Současnost dokumentuje materiál o Dolu Darkov s fotografií.

"Když jsme druhý červencový pátek v devět ráno otevírali, u pokladen stály padesátimetrové fronty. Návštěvnost byla dvoutisícová, podle poznávacích značek na parkovišti většinou lidé z okolí," zakončil Machálek. Partnerem Dinoparku je společnost RPG Real Estate, stojí totiž na její pozemcích.

Radek Lukša

| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 02. 08. 2009 | 3082 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Text + foto: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server