Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Na šachtě ?

Na šachtě jako ve výpočetním středisku.
Jeden porub POP 2010 řídí na 120 počítačů! Pro chlapy sice značná výhoda, pro elektrikáře ale makačka na bednu.

Řidicí centrum

Nové technologie z programu optimalizace produkce POP 2010 jsou fajn a vedení dolů i chlapi dole si je pochvalují. Těm prvním dělají radost rekordní tuny a ušetřené náklady, těm druhým úspora dřiny a lepší pracovní podmínky. Každá legrace ale něco stojí a nejinak je tomu u POP 2010. Cena, kterou je třeba za získané výhody zaplatit, je poněkud netypická a nesou ji na svých bedrech zejména elektrikáři. Pro zvládnutí nové technologie totiž nestačí dosavadní znalosti a zkušenosti, ale je třeba se učit, učit a učit...

      „Ano, změny, které přináší nová technika z programu POP 2010, jsou opravdu zásadní a staví před důlní elektrikáře – i ty povrchové – zcela nové požadavky,“ souhlasí vedoucí odboru elektrifi kace na Dole Karviná Januš Rzyman. Právě chlapi z jeho oddělení mají se zaváděním nových technologií opravdu bohaté zkušenosti. Už v první půli loňského roku byl na závodě Lazy Dolu Karviná instalován jako vůbec první v OKD nový dobývací komplex fi rmy Bucyrus a orlovská šachta se tak stala na několik měsíců zkušebním polygonem nové techniky. Pak přišel na řadu tak zvaný střední POP na závodě ČSA, razicí komplexy a letos opět jako první v OKD nový pluhový komplex pro dobývání nízkých slojí, který byl nainstalován v lazecké sloji Natan.

Vystuž

„Celkem máme k dnešnímu dni na celém dole čtyři »popácké« komplexy dobývací a tři razicí,“ upřesňuje lazecký kolega Januše Rzymana – vedoucí elektrifi kace na závodě Lazy Pavel Letocha. Přestože komplexy jsou vlastně každý jiný, oba šéfové elektrikářů se shodují v tom, že hlavní změny, které z jejich hlediska přináší program POP 2010, se týkají dvou oblastí – silové elektřiny a elektronizace. Zatímco dřívější systémy pracovaly s napětím 500 a 1000 voltů, které spadá do kategorie nízkého napětí, nynější si vyžadují 3,3 kV, a to už je napětí vysoké. Takže jiná vedení, jiná zabezpečení a také jiné normy a předpisy, které je třeba se naučit a uplatnit v praxi. Ty nejzásadnější změny se ale dějí v oblasti elektronizace. Dřívější systémy pracovaly hlavně s hydraulikou, nyní je všechno řízeno počítači a elektronikou.

„Počítejte se mnou. Svůj řídicí počítač má každá sekce mechanizované výztuže, dva řídí chod porubového dopravníku, další podporubového. Počítače řídí a hlídají také chod převodovek a dalšího zařízení – nemluvě o kombajnu. Když máte stěnu vybavenou sto a více sekcemi výztuže, dává to dohromady okolo 120 řídicích počíta čových jednotek,“ vypočítává Pavel Letocha. Aby tyto „mozky“ mohly mezi sebou komunikovat a fungovat jako jeden celek, musí být propojeny hustou sítí kabelů a propojek. Těch je v jednom porubu více než tisíc, přičemž další kabely a nově i světlovody vedou na povrch do řídicích a kontrolních dispečinků (jeden je na ČSA a jeden na Lazech), kterým se příhodně říká Houston. „A teď si představte, že dole se to všechno neustále pohybuje a posouvá spolu s postupem stěny či předku. To je fantastické! Ale je to také důvod, proč nestačí to jenom sestavit, zapojit a nainstalovat, ale je třeba vše také neustále hlídat a udržovat v chodu. Jeden vypadlý či porušený konektor totiž může zastavit provoz celého porubu,“ popisují novou úlohu elektrikářů Januš Rzyman, Pavel Letocha a Pavel Štěrba ze závodu ČSA.

Kombajn

Odpovědnost je to obrovská, na druhou stranu práce je zajímavá a smysluplná. Určitým symbolem nových časů se stává operátor v řídicím dispečinku na povrchu (Houstonu), kterému se na obrazovkách sbíhají všechny informace o funkcích dobývacího komplexu a má tak o jeho činnosti lepší přehled než lidé, kteří pracují v dole.

„Díky těmto informacím je schopen diagnostikovat případné závady a poruchy a pružně reagovat na měnící se podmínky v porubu. Může tak zajistit větší plynulost provozu, vyšší těžbu, ale také lepší pracovní podmínky a bezpečnost horníků. A o to přece jde. Samozřejmě k tomu, aby to všechno fungovalo, potřebujete zkušené a vzdělané lidi. Lidi, kteří jsou ochotni a schopni se učit, učit a učit,“ shodují se v názoru Januš Rzyman a Pavel Letocha.

Bohuslav Krzyžanek

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 29. 07. 2009 | 3230 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: text + foto: Bohuslav Krzyžanek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server