Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2022 do 09.12.2022

Sekce KOMENTÁŘE
08.12.2022Re: Cosplayer Hilariously Creates Low Budget Versions of Characters in Pop Cultu

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Orlovské jarmarky sáhají do středověku

Jarmark

Hvězdy české pop music v čele s nestárnoucím IvanemMládkem, rockový festival Hudbou proti drogám, stánky, atrakce a houfy lidi. I tak vypadal obnoveny Orlovský jarmark, jehož paty ročník se konal v sobotu 13. června na starém náměstí v Orlové-Městě. Náladu na „rynku“ ale dotvářely především souboje středověkých rytířů, historická katovna či barevné lidové kroje, které si na tento slavnostní den oblekli členové folklorních souborů. Orlovský jarmark totiž není a ani nemá byt pouhou lidovou veselici. Je především připomínkou historických kořenů města a zašle slávy orlovských trhů, které si získaly široký věhlas už v dobách středověku.

      „Podle dostupných záznamů se tady koňské a dobytčí trhy konaly už v 16. století,“ vysvětlil pro Horníka místostarosta Orlové Radislav Mojžišek. S postupem doby a zejména s nálezem uhlí se ale jejich charakter pomalu měnil, až přerostly ve velké hornické jarmarky. To bylo na přelomu 19. a 20. století. Orlova se tehdy stala centrem hutního a především uhelného průmyslu a jarmarky se těšily velké oblibě a podpoře místních občanů. Hezká tradice zanikla v 80. letech minulého století. Staré město začalo vlivem důlní činnosti definitivně mizet a lide se přestěhovali na sídliště, do nově vzniklých městských časti na území dřívější Lutyně. „Řada občanů se ale s touto skutečnosti nechtěla smířit. Po roce 1989 bylo proto rozhodnuto zachovat alespoň historické torzo starého města. Začalo se s obnovou historických domů a všeho, co s nimi souviselo,“ zavzpomínal si Radislav Mojžišek.

Jedním z námětů, který tehdy zaujal orlovské radní, byl i návrat k tradicím jarmarků. První „nultý“ ročník se konal pravě před pěti lety a přilákal do bývalého centra Orlové spousty návštěvníků. „Ukázalo se, že lide máji o tuto akci zájem, a proto následovaly další. Dnes, po pěti úspěšných letech, už můžeme říci, že se z nich stala opravdová tradice,“ konstatoval s uspokojením Radislav Mojžišek. S obzvláštním potěšením pak přivítal, že hlavním donátorem letošního ročníku se stala pravě Nadace OKD.

„Přestože rozsah těžby pod našim územím klesá, stale jsme hornicky region. Vztahy mezi OKD a městem jsou nadále blízké a vstřícné a je dobře, že můžeme propagovat důlní společnost i na našich slavnostech,“ řekl v této souvislosti pro Horníka místostarosta Orlové Radislav Mojžišek.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 07. 07. 2009 | 1833 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Bohuslav Krzyžanek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server