Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2023 do 09.12.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Hornický kroj – úbor pro slavnostní chvíle

Kolikrát jste si už povzdechli, že „ti mladí“ nemají žádnou úctu k hornickým zvykům a tradicím? Možná to ale přece jenom není tak hrozné. Na akci „Poznáváme se“ v Hornickém muzeu OKD nás zaujala skupinka mlaďochů z VŠB-TUO, kteří na ni přifrčeli v hornických krojích a vůbec to nevypadalo, že se v nich cítí špatně nebo nevhodně.

Takže – jaký vztah mají k hornickým krojům studenti VŠB a co pro ně znamenají?

Josef Josef Stavinoha (27 let)
Ostrava


student doktorandského studia na Hornicko-geologické fakultě VŠBTUO: Musím říct, že hornická uniforma pro mne znamená strašně moc. Když se podíváte na staré fotografi e hornických učňů nebo studentů, zjistíte, že je měli na sobě všichni a že si toho kroje vážili a ctili ho. Takže i já jsem na něj hrdý a jsem rád, že mohu i v této pro hornictví těžké době dodržovat starou tradici. V mém případě je to i rodinná záležitost, horníky byli můj praděda, děda, otec – vlastně všichni chlapi.

OndřejOndřej Čuhanič (23)
Rtyně v Podkrkonoší


student Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO: Ta kytle je symbolem hornictví a velkou tradicí, která je spojena se studiem na VŠB. Přestože nemám hornické předky, mám k ní navíc i osobní vztah. U nás ve Rtyni hraji v hornické kapele a v hornické uniformě vystupuji na koncertech. Takže jednoznačně – hornický kroj je pro mne úbor pro slavnostní chvíle, ať už při koncertování, nebo při studentských akcích.

AnnaAnna Štěpánková (20)
Pyšely u Prahy


studentka Hornicko-gelogické fakulty VŠB-TUO: Na VŠB jsem se dostala náhodou jako absolventka střední školy kamenické a s hornictvím nemám společného vlastně nic. Hornický kroj je ale fajn a ráda v něm chodím. Pořádáme například studentské šachťáky, byli jsme na skoku přes kůži v Mostě a na dalších akcích. Líbí se mi to a když máte na sobě kytli, je to takové ještě hezčí a slavnostnější.

Prostě fajn.

[Akt. známka: 3,14 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 19. 06. 2009 | 6890 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server