Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2022 do 09.12.2022

Sekce KOMENTÁŘE
08.12.2022Re: Cosplayer Hilariously Creates Low Budget Versions of Characters in Pop Cultu

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Zpěvníky být nemusely

Májovák

Na přednášce Milana Bystroně z Májováku v cyklu besed pro hornické seniory se tentokrát zpívaly hornické písně.

V Regionální knihovně v Karviné se tentokrát zpívalo, a to pěkně po havířsku. Ostravěnko, Kamarádi, dolů sfárejme či Hornický stav budiž velebený – to byly písničky přesně podle gusta účastníků pátečního (29. května) setkání seniorů na přednášce O hornickém zpívání. V rámci cyklu besed pro hornické důchodce hovořil ke třem desítkám návštěvníků bývalý šéfdirigent velkého dechového orchestru Májovák Milan Bystroň a jeho slova i hudební ukázky padaly na úrodnou půdu.

„Však je to také hudba našeho mládí, všechny ty písničky známe a rádi si je připomeneme,“ smál se pro Horníka osmdesátiletý Josef Pukovec, havíř ještě z Johan šachty, dolu, který dnes známe jako závod ČSA Dolu Karviná. Na přednášku přišel s kamarády Jaroslavem Krótkim a Jaroslavem Břozou, a byl nadmíru spokojen. „Chodíme ale na všechny hornické besedy, protože jsou moc pěkné,“ dušoval se.

Májovák       Projekt přednášek pro důchodce, který podpořila částkou 40 tisíc korun Nadace OKD, běží v karvinské knihovně od března letošního roku. Sál v přízemí knihovny je vždy plný a bylo už třeba i přistavovat další židle. Zatím si dříve narození Karviňané vyslechli povídání Daniela Karola Kadłubce na téma Hornický smích, seznámili se z knížkou Skoro zapómniane – Téměř zapomenuté, kterou jim přiblížily Halina Molinová a Helena Bogoczová, a minulý pátek si zazpívali. V pátek 19. června se dozví od Vladislava Ruckého co se kdysi jedlo, 28. srpna se díky Libuši Kolkové seznámí se zaniklým světem Karviné a 25. září si se stejnou přednášející zavzpomínají, jak se žilo v hornických koloniích. Připraveny jsou už i besedy na říjen a listopad; v prosinci se bude konat večer vzpomínek.

„Jsme samozřejmě rádi, že se naše iniciativa setkala mezi seniory s takovým zájmem,“ řekl pro Horník jménem pořadatelů vedoucí střediska hudby a umění Regionální knihovny v Karviné Petr Ženč. Jak ale uvedl nic nebrání tomu, aby se mezi hosty objevovaly i mladší tváře. „Besedy jsou zdarma a jsou samozřejmě přístupné pro všechny,“ zdůraznil.

Bohuslav Krzyžanek

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 07. 06. 2009 | 2647 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Bohuslav Krzyžanek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server