Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Kontrola starých zátěží na Dolní Rožínce

Rozsochy

Dne 24. dubna ráno vyjíždíme s Josefem Břenkem ze sídla o. z. GEAM v Dolní Rožínce na kontrolu starých zátěží a rekultivačních prací v oblasti o. z. GEAM Dolní Rožínka. Prvním cílem je areál bývalé těžní jámy R5 Rozsochy, která se nachází na kat. území Rozsochy. Byla vyhloubena v roce 1965 .V roce 1993 byla zlikvidována nezpevněným zásypem. Na leteckém snímku, pořízeném v roce 2004 je vidět na místě areálu hájek uprostřed polí a luk. RozsochyMyslel jsem, že se mi ze země podaří zachytit kontury bývalé haldy, ale vizuálně se stala součástí krajiny. K bývalé jámě vede louka připomínající průsek, kolem ní jsou krmítka zvěře, pár jehličnanů je pokroucených, následkem nějaké minulé vichřice. Mezi lesíkem a poli kvetou vzrostlé třešně. Kuželovitý kopec zásypu jámy nejeví známky pohybu, naposledy byl dosýpán v říjnu 2007 .Opravený kostel v Rozsochách shlíží na přírodě navrácenou krajinu.

Rozsochy      Dále se přesouváme do areálu bývalé těžní jámy R4 na kat. území obce Blažkov. Jáma byla v provozu do roku 1993, je zajištěna betonovým povalem, nezavezena, dosud nezlikvidována. V lese potkáváme auto s mechaniky, kteří se vracejí z předepsané prohlídky větrací stanice, míjíme cvičnou štolu, ktérou používají k výcviku báňští záchranáři ZBZS GEAM. Objevuje se objekt VKS 7/0. Větrací komín byl vyražen v roce 1974, slouží k větrání přes větrací kanál, snímek ukazuje, že větrací stanice je opravdu v klínu lesa.

Stavba

Z dálky fotografuji jámu B1 Bukov, která byla vyhloubena v roce 1969. V době oprav na jámě Rožná 1 Bukovem fárají do podzemí havíři. Jáma je dosud v provozu, slouží jako pomocná a částečně větrací, a jak jsme již psali, její těžní zařízení bylo v loňském roce zrekonstruováno, novou materiálovou klecí se spouští dřevěná kulatina do podzemí. Vedle areálu Bukova se nalézá řízená skládka komunálního odpadu.

Ložisko Olší – Drahonín se dobývalo samostatně. Těžní jáma Olší byla vyhloubena v roce 1961, jáma Drahonín v roce 1964. Obě byly zlikvidovány nezpevněným zásypem v roce 1990. Na Olší a Drahoníně jsem několikrát byl. Kotrolujeme zásypové kužely nad jednotlivými jámami. Okolní stromy o značný kus povyrostly, sám bych bývalé jámy těžko hledal. Rekultivace haldy Drahonína je uváděna v prezentačních materiálech jako vzorový příklad sanačních prací. Pokouším se zachytit současný stav, relief zdejšího odvalu, ale vzrostlý les propojuje okolní krajinu s bývalou haldou. Rovněž areál bývalého dolu Olší je zalesněn, a stejně jako na Rozsochách prakticky splývá s krajinou.

Na Olší jsem vyfotografoval výstavbu sorpční stanice, která je budována v rámci akce „Zjištění vlastností důlních vod ložiska Olší. Budou se do ní přivádět důlní vody, čerpané z vrtu, který byl navrtán do již zatopeného ložiska Olší. V úrovni 5. patra zachytil vrt důlní vody s vysokým obsahem rozpuštěného uranu, konkrétně 17,5 mg/l (pro srovnání na dekontaminační stanici přitékají vody s obsahem uranu asi 6 mg/l), který bude v sorpční stanici separován na ionexy a vody budou zapouštěny na jiném místě jiným vrtem zpět do ložiska. Předpokládá se, že touto cirkulací důlních vod přes sorpční stanici bude možné ročně získat až 4 tuny uranu. Jedná se o pilotní projekt, který má ověřit možnosti intenzivního využití důlních vod zatopených uranových dolů jako druhotného zdroje uranu.

Drahonin

Rekultivační práce v minulých letech také probíhaly na šurfu č. 37 (původní průzkumná šachtice) později těžní jáma Milasín, který překrývá betonová deska. Lesík na jeho haldě se má čile k světu, ale některé malé borovice vysazené na rovině, v místě bývalého areálu nepřežily zimu, proto nově dosazené jsou menšího vzrůstu. Z Milasína je dobře vidět oplechovaná věž jámy B2 Bukov, která je od roku 1978 v provozu a slouží jako vtažná jáma. Zastavujeme se ještě u areálu jámy R6, která je v provozu od roku 1966 a slouží jako hlavní výdušná jáma.

Po prohlídce bývalých důlních lokalit lze konstatovat, že se kolegům z o. z. GEAM podařilo vrátit přírodě bývalé areály Rozsochy Olší a Drahonín. Ale i stále funkční objekt, větrací stanice VKS 7/0 je vklíněn mezi jehličnany. Podobně stromy postupně zakryjí větrací stanici R6 a areál jámy B2. Fotografování rozkvétajícího čerstvě zeleného okolí Dolní Rožínky mi bylo potěšením.

Areál větrací stanice R6

Nejhezčí pohled na celé dosud těžené rožínecké důlní pole je panorama ze silnice mezi obcí Milasín a Rožná. Dole v zeleni se schovává výdušná větrací jáma R6 a nad ní se tyčí těžní věž Rožná R1 – KHB a za ní je vidět těžní věž R3 - Jasan. Bylo ale kouřmo, takže na ostrý snímek si musím ještě počkat.

Otto Hejnic

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 11. 06. 2009 | 3057 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: DIAMO
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server