Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 14.09.2020 do 21.09.2020

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Karviná

Zhodnocení výstavy Hornictví Havířovska

Dne 24. 10.2008 bylo za účasti přímých aktérů provedeno zhodnocení výstavy Hornictví Haviřovska, která proběhla ve dnech 3.9. 2008. a kterou ve spolupráci s MěKS Petra Bezruče v Havířově organizoval Klub přátel Hornického muzea v Ostravě pobočka Havířov. Všichni účastníci hodnocení se shodli, že výstava byla úspěšná. Proto chci vyslovit poděkování všem, kteří se na realizaci organizátorsky, věcně či finančně podíleli. Zejména těm, kteří se podíleli na zpracování námětu a scénáře výstavy, kteří se zasloužili na prosazení a zajištění, aby se výstava vůbec mohla konat. Všem aktivním organizátorům, kterých bylo celkem 32 a kteří zastupovali Klub přátel hornického muzea, zejména z havířovské pobočky. Byli to zejména fandové z Dolu Dukla a Dolu František, ale i fandové hornictví vůbec: Čihař, Dombrovský, Hanus, Heiser, Lang. Sýkora, Šlachta, Vincenec. Poděkovat chci vedení MěKS Petra Bezruče Havířov a jeho pracovnicím za spolupráci při organizování a přípravě výstavy, všem, kteří naši výstavu obohatili svými exponáty: Důl Dukla. DIAMO, FITE, HBZS, HM Michal, HM OKD, OU Horní Suchá a řada jednotlivců. Poděkovat chci všem, kteří se podílela na záchraně památek a na technické spolupráci. Kromě výše jmenovaných dále kolegům Bardoňovi, Fojtíkovi, Horkému, Mitrengovi, Mynářovi, Novákovi, Šottkovi a dalším 25 členům Klubu, kteří se po celý měsíc stali průvodci výstavy. Poděkovat je nutné i hudebnímu X-tetu MUDr. Lukeše za velmi hodnotné kulturní obohacení vernisáže. Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří nás sponzorsky podpořili: OKD, a. s., Nadaci LANDEK, Magistrátu města Havířov, OÚ Horní Suchá, MěKS Havířov, tedy těm, kteří se výrazným způsobem podíleli na celkových nákladech, jež přesáhnou 90 tisíc korun.Odměnou nám je:

-

Absolutní spokojenost všech návštěvníků výstavy, jichž bylo více než tisíc z Havířova, z jiných měst i ze zahraničí (Chorvatska, Polska, Slovenska, Německa), kteří se velmi pozitivně o výstavě vyjadřovali. Výstava měla velký ohlas.

-

Návštěvníci potvrdili naši trvalou snahu o zřízení stálé hornické výstavy v Havířově, čímž přispěli i k pozitivní odpovědi, kterou jsme v minulých dnech obdrželi od primátora města.

-

Výstavu navštívila i řada tříd havířovských škol. Žáci projevili nevšední zájem, proto se přímo nabízí myšlenka, že budoucí stálá hornická výstava by mohla být zařazena do programu OKD, a. s. získávání učňovského dorostu (resp. při náboru do hornictví).

-

Návštěva řady vedoucích pracovníků OKD, a. s. a jejich dceřiných akciových společností, kteří rovněž výstavu hodnotili velmi pozitivně. Ze zápisů z knihy návštěv vyjímám zápis 1. zástupce generálního ředitele a. s. OKD Dr. Ing. Jána Fabiána z 27. 9. 2008: „Nad historiou člověk žasne. Před úspěšnou baníckou historiou člověk smeká a hlavne musí sa učit a pokračovat!", což jistě dostatečně přesvědčivě vyjadřuje, že se nám podařilo tuto historii na výstavě předvést

-

Prodloužení části výstavy i do měsíce října (jako součást výstavy industrializace Havířovska....).

-

Pozitivní hodnocení našimi médii nejen v našem Horníku a ve Zdař Bůh, ale v dalším denním tisku, jako Mladá fronta Dnes, Deník, Glos ludu, Magistrátní havířovské listy, v ČTK a v ČR Ostrava v pořadu Křížem krajem.

Bylo by neobjektivní, kdybychom my, organizátoři, si mysleli, že při následující výstavě není co vylepšit. O nedostatcích víme a chceme se jich při organizování příští výstavy vyvarovat. Jsme rádi, že se nedotkly návštěvníků. Věříme, že k tomu dostaneme příležitost.

Vzhledem k tomu, že výstava (její část) ještě pokračuje, stojí před námi jednak dokončení podrobného písemného vyhodnocení čerpání finančních prostředků a dokončení likvidace a zejména příprava a pomoc při instalaci budoucí stálé hornické výstavy, k čemuž jsme se jako Klub zavázali. Věříme, že i zde nalezneme podporu svých tradičních sponzorů. Odměnou nám i jim určitě bude zájem havířovské a hornické veřejnosti.

Poznatky z výstavy vysílají výrazný signál na stávající doly. Nedopusťte, aby došlo ke ztrátě a likvidaci exponátů připomínajících existenci vašich dolů, jak se to stalo při likvidaci dolů dříve. Takové ztráty jsou nenahraditelné!

Havířov, 27. 10.2008

Zdeněk Dombrovský,

 

předseda Klubu přátel Hornického muzea v OstravěSVÉMU MĚSTU A JEHO GENERACI

Všem co se zde narodili...

Všem co milují a mají rádi...

Všem co pochopí a jsou s námi!

Kdybych hory přešel

těžko bych asi našel

takové město plných krás!

Vím, že jsou i kouzelnější

mnohem krásnější, mohutnější

nežije tam ale nikdo z nás!

Z nás co jsme se tu narodili

jako malé děti v pískovišti se brodili,

chci se tobě město i kraji poklonit

v srdci a žilách v sobě tlak uvolnit!

Tys má láska vysněná

město moje nádherné,

tys moje touha nezměrná

ty aleje stromů rozverné!

Umím žít, milovat i pivo pít,

ale když Tebe z beskydských hor spatřím,

chce se mi za Tebou, město jít,

tam jsem šťastný, tam je domov můj a já to vím!

Já znám zákruty Tvých lesních cest,

nechávám se proudem svých citů nést

vždyť život mi začal v Tvém lůně kvést!

Až svou cestu jednou ztratím

do Tvých ulic se víc nenavrátím

poznáš, že už nejsem město mé!

Slunce ať Ti jen dál svítí

z ulic ať vane vůně stromů a kvítí

na Tvých lavičkách ať mé touhy spí...

Jseš město mých dětských dnů

mých bolestí, zmařených snů

seš mojí láskou velikou

Havířove můj!

Ing. Jaroslav Minka


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 21. 02. 2009 | 2177 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server