Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2022 do 03.12.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Hornické

Memento důlních nehod v českém hornictví

Téměř pětisetstránková publikace.

Ročenka

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: MONTANEX a.s.

Má 461 str. , brožovaná, formátu B5, cena 640,- Kč k zakoupení je u vydavatele - společnosti      Téměř pětisetstránková publikace, věnovaná památce všech, kdo při důlních neštěstích ztratili svůj život, maximálně vyčerpávajícím způsobem připomíná tragické události v našem hornictví. Je koncipována tak, aby obsahovala havárie charakteristické pro různé druhy ohrožení – závažné endogenní i exogenní důlní požáry, průtrže hornin a plynů, horské otřesy, průvaly vod a bahnin atd. – tak, aby byly zmíněny všechny současné a mnohé minulé báňské revíry. Obsáhlý text provází a doplňuje řada historických fotografií, map, plánů a grafů.

Kniha, která by neměla mít další dílMemento důlních nehod v českém hornictví je vzpomínkou i varováním do budoucna.

Málokdy veřejně zazní při představování nové knížky prohlášení, že by neměla mít další díl. V případě celobarevné skoro pětisetstránkové publikace nazvané „Memento důlních nehod v českém hornictví“ to vyšlo přímo z úst Romana Makariuse a Petra Fastera, kteří jsou pod ní podepsaní. A vzhledem k obsahu je to pochopitelné!

Kniha pokřtěná 14. ledna v ostravském Librexu za účasti šéfa HBZS Václava Pošty, rektora VŠB-TU Tomáše Čermáka, děkana její Hornicko-geologické fakulty Vladimíra Slivky a hostů nejen z řad odborné veřejnosti vznikala bezmála čtyři roky. Vždyť také důkladně mapuje mnoho neštěstí na českých šachtách od roku 1820 až do nedávné doby.

„Byli bychom samozřejmě rádi, kdyby nebylo žádné pokračování,“ konstatoval bývalý předseda ČBÚ, uznávaný báňský expert profesor Makarius. „Obávám se, že zůstane jen u toho přání. V hornictví se bohužel stále opakují stejné chyby jako v minulosti,“ řekl Faster. Oba se nicméně nepovažují za autory, prý jen zpracovali historická fakta.

„I když působíme velmi zchátrale, v devatenáctém století jsme tu ještě nebyli,“ uvedl k tomu Makarius. S kolegou Fasterem tak na popud šéfa HBZS vlastně dávali dohromady svědectví přímých účastníků důlních nehod i jejich blízkých a podklady až stovek specialistů na danou problematiku. A hlavně, vyvodili z toho poučení pro další generace.

Memento důlních nehod v českém hornictví

[Akt. známka: 1,73 / Počet hlasů: 11] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 08. 02. 2015 | 12200 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server