Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2023 do 09.12.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Vánoce mnoha tváří

Báňský inženýr Ladislav Bém má na co vzpomínat – vždyť slaví devadesátku!

Bém

O dva měsíce mladší než první samostatný stát Čechů a Slováků je báňský inženýr Ladislav Bém z Havířova. Den po vánočních svátcích oslaví úctyhodné devadesáté narozeniny! Jaké tedy bývaly jeho „nezapomenutelné“ Vánoce? „Ty v dětském a mladickém věku krásné. Vyrůstal jsem u dědy v Bartovicích, ve dřevěnce u lesa. Tehdy bývalo hodně sněhu a s tím lesem to byla nádherná kulisa. Pamatuji si, jak se mě maminka ptávala, co chci. A já si vždycky přál hračky,“ líčil jubilant, pro něhož jsou vánoční svátky hlavně o rodinné pohodě. „Když jsme se sešli, tak se fedrovalo,“ vysvětloval s tím, že je z havířské famílie. Děda fáral na jámě Zvěřina, tři strýcové taky a otec (po němž je pojmenována bartovická Bémova ulice) dělal ve stolárně na Hedvice.

     Krušné časy přišly Bémovi s Hitlerem. Nejprve ho coby študáka dali do koncentračního tábora. „Tam byly troje svátky, velmi smutné. Štědrovečerní večeře? Kobzole ve slupce a sýr zvaný kvarek. Seděli jsme okolo stolu a vzpomínali. Nejedna slza tehdy ukápla,“ upřesnil. Další šokující událost o vánočním čase přišla po jeho propuštění. „Tátu odvedlo gestapo. Takže si umíte představit, jaké to doma bylo… Naštěstí to přežil,“ uvedl.

Po válce studoval Bém na Vysoké škole báňské v Příbrami, byl účastníkem a částečně prý též strůjcem jejího stěhování do Ostravy. Zde ji absolvoval a nastoupil na jámu Suchá (Důl Dukla). „V roce 1947 byly jedny z nejkrásnějších Vánoc. Měl jsem jako inženýr služební vilu se sedmi pokoji… a nic do nich. Když přišli rodiče na večeři, divili se, že jim v zimě nabízím čerstvý salát. Měl jsem totiž skleník i se zahradníkem,“ popsal.

Inženýr Bém rád vzpomíná i na sváteční čas v Jáchymově. „Působil jsem v uranových dolech a bydlel v lázeňské čtvrti. Vyráželi jsme do Božího Daru a na Klínovec. Sníh krásně křupal pod nohama,“ pokračoval. S uranem se vázala i jeho kariéra v Geologickém průzkumu, kde se stal dokonce ředitelem. A prožil „vánoční drama“! Po návratu ze služební cesty do Nového Města na Moravě spojené s návštěvou ženiných příbuzných v Českém Brodě, šofér s jeho služebním tatraplánem dostal smyk a auto zůstalo viset na srázu. „Jako ve filmu. Byl jsem tam s manželkou i dcerami. Vysvobodila nás četa vojáků,“ konstatoval.

S aktivní havířinou se Bém rozloučil před více než třiceti lety na postu výrobního inspektora OKD pro karvinskou část revíru. Zajímat se o ni ovšem nepřestal, a není to jen kvůli tomu, že jedna dcera dělá na mzdové účtárně na Lazech a vnuk na prádle tamtéž. Jako doma je v havířovské pobočce Klubu přátel Hornického muzea. „A současné Vánoce? Oslavím při jednom i kulatiny, opět s rodinou. Uvidím vnučku z Anglie a vnuka z Itálie,“ dodal. Radek Lukša


[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 25. 12. 2008 | 2444 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server