Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2020 do 23.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Pobočka Havířov

Hornictví Havířovska má pokračování.

Urychlení likvidace Dolu Dukla v havířově v roce 2007 nás vyprovokovalo k akci na záchranu artefaktů důlního inventáře. Jedná se o předměty ručně přemístitelné a dokumenty, které nepodléhají povinné archivaci. Kolektiv pěti pracovníků pod vedením Jar. Čihaře se se svolením vedení dolu pustil do shromažďování těchto, vznešeně řečeno, artefaktů do depozitáře v budově bývalé propagace na závodě Dukla. Proběhlo jejich roztřídění a inventarizace. Následovala náročná etapa jednání s magistrátem našeho města. Po půl roce se nám podařilo dosáhnout dohody, že tento inventář bude přijat a uložen dočasně v nepoužívané budově radnice. byl nejvyšší čas, neboť likvidační četa a její neplánovaní pomocníci se přiblížili do těsné blízkostí depozitáře a některé předměty jsme již nenašli. Dalším krokem byla naše snaha umístit na čestném místě fosilii nalezenou v podzemí Dukly. I to se podařilo a fosilie je instalována ve vstupní hale magistrátu. Mezitím jsme dostali od vedení města souhlas s uspořádáním výstavy, která by důstojně uzavřela historii havířovského hornictví. Ve spolupráci s pracovníky MKS Havířov se rozběhla příprava materiálů a další mravenčí práce s jejich postupným zařazováním do panelů a jednotlivých sekcí budoucí výstavy. Je nutno zdůraznit, že celá tato akce je podpořena dotací ze strany města, i v rámci grantu hornického muzea.

    Vyvrcholením naší společné snahy bylo přemístění vybraných exponátů do výstavní síně Kulturního domu Radost v Havířově a jejich systémové umístění do časové i věcné křivky snažící se ukázat důlní činnost jak zájemcům, tak i náhodným návštěvníkům. Máme zde umístěny fotografie, mapy, kroniky, důlní nářadí, umělecké práce a známky spojené s hornickou tematikou. Na konci expozice je imitovaný „důlní koutek" včetně autentických zvuků důlního provozu. Jsou zde i odkazy na hornické slavnosti a život v koloniích, doplněný artefakty denního použití. Dále pak upozornění na akce města, jako „Havířov v květech" nebo závody „Havířov Šenov" a podobně.

Slavnostní akt otevření se konal dne 3. září. Vernisáž otevřeli společně primátor města Havířova a předseda KPHMO. Následoval velmi zajímavý koncert hornové skupiny Xtet, vedené MUDr. Lukešem, který předvedl široké spektrum svého repertoáru od vážné hudby až po neznámé hornické písně. Samozřejmě nechyběla Hornická hymna a na závěr Kanafaska. V předsálí výstavní síně probíhalo promítání DVD tematicky zpracované speciálně pro tuto příležitost.

Po slavnostním přestřižení pásky a jejím rozdělení mezi aktéry, došlo k netradičnímu otevření expozice. Vstup návštěvníkům byl umožněn po otevření padací branky dopravní klece, a každý z hostů se musel mimoděk uklonit hornické profesi. Vernisáž byla velice úspěšná s účastí více než 150 hostů. Doufáme, že výstava bude zajímavá pro další zájemce a hosty kulturního domu.

Naším záměrem bylo touto výstavou poděkovat lidem, kteří dosud na šachtách pracují a hlavně dříve působili na dolech Dukla a František. Zároveň jsme připomněli občanům města, že vzniklo jedině díky těžké práci horníků, což si v současné době uvědomuje čím dál méně lidí. Paralelně byla výstava směrována k 20. výročí KPHMO a oslavám Dne horníku v Havířově.

Závěrem chci vyzvednout velké úsilí a obětavost jejich pěti realizátorů, kteří na této akci odpracovali více než 1000 hodin. Děkujeme rovněž pracovníkům MKS Havířov za vstřícný přístup při realizaci výstavy.

Poděkování si zaslouží sponzoři této výstavy: Statutární město Havířov, OKD, a. s., ObÚ Horní Suchá a Nadace Landek Ostrava.

Ing. Jan Vincenec - předseda pobočky Havířov


| Autor: administrator | Vydáno dne 15. 12. 2008 | 1659 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server