Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2020 do 23.09.2020

Sekce KOMENTÁŘE
22.09.2020Nike Running Shoes For Men

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Karviná

Poznavácí zájezd KPHM pobočky Kaviná

Členové karvinské pobočky Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě již v minulosti uspořádali v rámci měsíčních besed několik poznávacích akcí. Po návštěvě Technického muzea v Petřvaldě, Hornického muzea na Landeku a karvinského archivu byl připravován tentokrát poznávací zájezd mimo naši republiku. V sobotu 21. června se 20 členu pobočky vydalo autobusem do Polska. První zastávkou bylo Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrze. Během prohlídky obohacené poutavým a odborným výkladem mladého průvodce jsme se dověděli zajímavé skutečnosti z historie i současnosti hornictví na Horním Slezsku, kde se podobně jako v našem revíru dobývá uhlí okolo 200 let. První hlubinný dul zde vznikl již v roce 1791.

Ve třech rozlehlých patrech muzea, bývalého sídla starosty města lze prohlížet až 32 tisíc exponátů týkajících se hornictví, rozdělených do tematicky i časově řazených expozic. Jednotlivé kolekce reprezentují dobývání, odvodňování, dopravu, větrání, osvětlování, měřictví a komunikaci. Představují technický rozvoj v dolech od jednoduchého nářadí, nástrojú až po složité parní nebo elektrické mechanismy. Bohatě jsou zastoupeny archiválie kolekcí technických výkresu a geologické sbírky. Je zde pamatováno i na hornickou kulturu. Tu ilustruje kolekce uniforem a vyznamenání. Slezskou hornickou uměleckou tematiku rovněž představují řezby a grafika a kolekce hudebních nástrojů.

Po krátké přestávce následovala odpolední část zájezdu. Přemístili jsme se do nedalekého městečka Tychy. V objektu velkého a světové známého Tyského pivovaru se nachází náš cíl, Muzeum Piwowarstwa. Exkurze po objektech s exponáty týkajícími se všeho, co má spojitost s vařením a pitím piva, byla doplňována často žertovným vyprávěním našeho průvodce, pamětníka a jednoho z nejstarších zaměstnanců pivovaru. Rovněž jsme se s údivem dověděli, že v pivovaru působí český sládek, který zde vaří pravé Plzeňské pivo. Působivým zakončením exkurze bylo pozvání hostitele do podzemního pivovarského pubu s degustací Tyského. Po příjezdu do Karviné proběhlo zhodnocení této velmi zdařilé akce. Jednohlasně byl přijat návrh na minimálně pololetní poznávací akce podobného typu. Část účastníků zájezdu viz foto.

Ing. Stanislav Kuba, předseda pobočky


| Autor: administrator | Vydáno dne 11. 12. 2008 | 1939 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server