Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Na závěr.

Mám radost, že historie zaujala nejen pamětníky vzpomíná autor seriálu POMNÍKY HORNICKÉ SLÁVY VÍTĚZSLAV HETTENBERGER

Hettenberger

Drtivá většina dolů, o nichž jsme psali, už neexistuje. K některým je dostatek dostupných údajů a dat, ale byly i takové, že jsem jeden díl seriálu dával dohromady třeba týden. Musel jsem doslova pátrat, třeba jakou měla jáma konečnou hloubku či jak vysoká byla původní těžní věž. Čerpal jsem hlavně z historických pramenů, z různých dokumentů a literatury. Především ze Sborníků Klubu přátel Hornického muzea z let 2002–2006, Monografie Kamenouhelné doly OKR z roku 1929, Uhelného hornictví v OKR z roku 2003, knihy Jaroslava Kláta Ostravské těžní věže z roku 2004, brožury Jaroslava Bílka Staré hornické kolonie v OKR z roku 1966 a z publikace Dějiny Ostravy z roku 1967. Hodně mi ale pomohli i pamětníci, bývalí horníci. Fotografie poskytlo Hornické muzeum OKD.

Podle četných ohlasů čtenářů se seriál líbil.

POMNÍKY HORNICKÉ SLÁVY



Myslím, že ano. OKD kdysi zaměstnávaly přes sto tisíc lidí, a věřím, že mnozí z nich si o té „svojí“ šachtě rádi přečetli něco z historie. To byl vlastně impuls, proč jsem začal publikovat články o historii dolů. Když jsem na podzim roku 2006 během dne otevřených dveří na Dole Hlubina v Ostravě přednášel u jámy, přišel za mnou bývalý havíř s vnoučaty a řekl mi, že když dělal na dole, kvůli přesčasům, socialistickým závazkům a rekordům se horníci k zajímavostem o šachtách nedostali. Že by možná bylo dobré vydávat to v týdeníku Horník. Tak jsem se s redakcí Horníka dohodl na seriálu. Počátkem loňského roku pak přišla nabídka Práva. Bez váhání jsem ji přijal. Už po zveřejnění prvních dílů seriálu přišlo mnoho ohlasů, lidé mi volali i psali. Ozvali se mi z party bývalých havířů, která se schází v jedné ostravské hospodě jednou týdně, vždy v pátek, že s napětím čekali, která šachta vyjde v dalším dílu seriálu. Velkou radost však mám z toho, že seriál zaujal nejen starší čtenáře a pamětníky, ale i mladší lidi. A moje práce na jeho přípravě vyvolala i další efekty.

Profesí jste byl důlní technik. Jak jste se dostal k historii?

Historie mě vždy zajímala a už jako důlní technik jsem psal pro závodní časopis Hlubiňák Pohledy do historie. Od roku 1989 jsem začal působit v tehdejším Hornickém ústavu, dnešním Ústavu geoniky Akademie věd ČR v Ostravě-Porubě, kde jsem se hodně zabýval i hornickou historií. A od roku 2000 jsem v Klubu přátel Hornického muzea OKD. Dělám přednášky, besedy, pomáhám se shromažďováním historických dokumentů i zaznamenávat vzpomínky bývalých havířů. Protože až naše generace nebude, neměl by už kdo vzpomínat a psát.

Děkujeme panu Vítězslavu Hettenbergrovi za krásné a poučné články, které byly páteřní informaci na našem webu.

V neposlední řadě musím poděkovat za spolupráci a morální podporu panu Otto Hejnicovi.

Dále děkuji všem nadšencům a přispěvovatelům našeho webu.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 27. 11. 2008 | 1566 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server