Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2023 do 23.09.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Nejstarší havíř v Česku.

Gabriel Miksa

Gabriel Miksa fáral na šachtě Gabriela od 15 let, nyní oslavil 104. narozeniny

Gabriel Miksa fáral na šachtě Gabriela od 15 let, nyní oslavil 104. narozeniny. Osazenstvo a personál domova pro seniory Slezské humanity v Českém Těšíně tak láskyplně i s jistou úctou oslovuje dědečka chodícího nejraději v památném parádním havířském mundúru. Gabriel Miksa je totiž nejstarším obyvatelem tohoto města a v současné době pravděpodobně nejdéle žijícím vysloužilým horníkem v Česku. Má 104 roky!

„Romány bych mohl psát. Tolik si toho o svém životě pamatuji,“ prohlásil senior, jenž se narodil za France Josefa a pamatuje Masaryka, Hitlera, Gottwalda. Ze všeho nejvíce se mu však z mládí vybavuje bída. Taková, že prý málem jedl hlínu. „Škola? Nechodil jsem, neměl jsem boty,“ líčil Miksa. Číst a psát se pořádně naučil v poddůstojnickém kurzu v prvorepublikovém vojsku.

Nikdo starší v havířském nechodí!

To už měl ale odfáráno více než mnohý dnešní horník! „Šel jsem dělat na Gabrielu do Karviné, když mi bylo patnáct roků. Nafasoval jsem káru, šerku a robil. Po celou dobu v rubání, za šestatřicet korun měsíčně. Za první výplatu jsem si koupil bonbony,“ popisoval. Neodpustil si poznámku na německý nadřízený personál, jenž byl „pierunsky protivný“ a neznal, než dělej, dělej.

Po krátké epizodě v armádě – sloužil v Olomouci právě v době, kdy věšeli legendárního zběha, lupiče a vraha Leciána – se vrátil zpět na šachtu. Celkem na ní odrobil neuvěřitelných čtyřicet let. „A jeden týden navrch. Pak jsem šel do penze, více mi nedovolili,“ podotkl s tím, že havíře tamtéž dělal i bratr František. Jenže ten tam byl podstatně kratší dobu, pobil se a vyhodili ho.

Recept na dlouhověkost ovšem „Gabinek“ neprozradil, je to podle něj „dar od Boha“. Určitě k tomu přispěla skutečnost, že nebyl kamarád s tabákem ani alkoholem. Leč dobrého jídla si dopřeje i nyní. Stejně tak miluje muziku. „Když ho krojovaní horníci vzali s sebou na oslavu, tancoval tam s mažoretkami, dokud hudba hrála,“ upřesnila vedoucí domova Karin Musiolová.

Bývalý havíř Miksa dávno oplakal manželku i jednu ze dvou dcer. Další mu dala vnučku, ta má zase dvě pravnoučata. S vlastní rodinou se ale příliš nevídává, novou si našel ve Slezské humanitě. „Je takovým naším maskotem. Vysedává hodiny na sluníčku v altánku, vypráví, i žertuje,“ řekla Musiolová. A jen tak mimochodem, léta v havírně vynesla „Gabinkovi“ slušnou penzi.


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 04. 10. 2008 | 1767 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Radek Lukša
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server