Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2023 do 09.12.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Horník

Padesátiletá historie Dolu ČSM

Důl ČSM

Předposledního srpna 1958 se tam pásly krávy. Posledního srpna přijelo několik mládenců a stloukli z prken slavobránu a malé pódium. Následující den ráno se u něj sešel hlouček brigádníků, z pódia zaznělo několik krátkých proslovů, třikrát se slavnostně máchlo krumpáčem… I takto prozaicky je popisováno zahájení výstavby Velkodolu ČSM ve Stonavě ve výpravné publikaci nazvané jednoduše: „Důl ČSM Stonava 1958-2008“. Tato obsáhlá kronika byla vydána šachtou u příležitosti jejího 50 jubilea. Zpracoval ji Jan Kurial s týmem spolupracovníků.

Při jejím nedávném slavnostním křtu byli dva křtitelé z toho naměkko. Viktor Koláček, který stál u privatizace tohoto dolu coby jeho ředitel, i Josef Kasper, současný ředitel Dolu ČSM, který mimochodem letos slaví stejně jako šachta padesátku. Nebylo divu, oba věnovali tomuto dolu kus svého života a při vzpomínání se někdy hlas zachvěje. Nicméně autor knihy Jan Kurial (61) s humorem jemu vlastním odlehčil atmosféru v zaplněném sále kulturního domu Radost v Havířově prohlášením, že se už těší, až bude třesoucí se rukou sepisovat publikaci k 90. výročí Dolu ČSM.Jak ho však znám, tak dlouho čekat nebude. Vždyť o Dole ČSM napsal řadu publikací. Spolupracoval již u první už v roce 1968 (Zrození dolu ČSM). Pak následovaly další – Jitro Dolu ČSM (1973), Mládí Dolu ČSM (1978), 30 let Dolu ČSM (1988), almanach k 40. výročí Dolu ČSM (1998). Úspěšná byla i publikace o dnes již neexistující akciové společnosti „10 let ČMD“. To však zdaleka není veškerá Důl ČSMpublikační činnost Jana Kuriala. Jeho velkou chloubou je rozsáhlá kniha „Dobývání uhlí na Kladensku“ (2006), při jejíž dvouleté tvorbě působil jako předseda redakční rady. Svého času byl také šéfredaktorem novin Dolu ČSM.

Jan Kurial za dobu svého 46letého působení v hornictví toho hodně stihl. Do revíru přišel jako učeň, prošel řadou důlních profesí, vystudoval na inženýra, zhruba čtvrtstoletí se věnoval personalistice. Kromě jiného je nositelem nejvyššího hornického vyznamenání – medaile Jiřího Agricoly. Zanedlouho ho čeká důchod. Ale ani v něm nebude sedět se založenýma rukama. Určitě ještě o něm uslyšíme.


| Autor: administrator | Vydáno dne 26. 09. 2008 | 4487 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Josef Lys
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server