Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Hájovský uhlobaron

Hájov

Téměř po šedesáti letech jsem se setkal s velkým přítelem mého tatínka. Oba jsme se na setkání těšili, a to z důvodu, že máme stejný zájem, tj. píšeme kroniky našich rodů. Naše rodina pochází z malé vesničky Hájov u Příbora. Přítel PhDr. Ladislav Polášek, CSc. Napsal mnoho publikací týkajících se našeho kraje, mezi nimi i,,200 let obce Hájov", z níž čerpám pro mé vedení kroniky. V práci pana Poláška jsem se setkal s článkem Májovský uhlobaron, který čtenářům Zpravodaje připomene méně známé skutečnosti z historie dobývání uhlí v našem kraji.¨

V 19. století byl dokončen uhelný průzkum v povodí řek Lubiny a Ondřejnice v prostoru obcí Hájov, Lubina, Sklenou, Rychaltice, Hukvaldy a dalších. Průzkum potvrdil, že v těchto lokalitách jsou ve velkých hloubkách kvalitní sloje uhlí. Mnoho vášnivých hledačů uhlí se pokoušelo otvírat zkušební šachty, většinou však z různých důvodů ztroskotávali (problémy se spodní vodou, hlavně však nedostatek kapitálu na podnikání).



Hájov

Obec Hájov byla v té době důležitým místem, kde se vášniví hledači pokoušeli zahájit těžbu tohoto nerostu. Mezi ně patřili horník Škrábal z Metylovic, správce Hájovského dvora F. X. Drumler a další. S mimořádnou intenzitou se pustil do kutání uhlí Josef Březina, zvaný „Hájovský uhlobaron". Přišel do zdejšího kraje z Vysokomýtska v Čechách a usadil se s rodinou v Rychalticích u Vajmarů, kde si otevřel jako řezník výsek masa. Hlavní pozornost věnoval pokusům o dobývání uhlí. Získal kutací právo na 26 dolovacích polích. Jedno dolovací pole mělo 45 až 116 metrů čtverečních.

Na hájovských pozemcích zahájil práce na otevření šachty v místech ležících východně od okresní cesty, napojené na státní silnici Příbor Frýdek-Místek v místě rozděleném křižovatkou Hájov Trnávka. Na hranicích pozemků byly zahájeny přípravné práce s přísunem materiálu, nářadí, rumpálu a všeho, co bylo potřebné k podnikání. I tato Březinova akce skončila neúspěchem a zůstala uchována v posměšném lidovém popěvku, který byl i zhudebněn a v Hájově jej dovedou zahrát.

Ani tento neúspěch „uhlobarona" neodradil. Byl však poučen o potřebě kapitálu pro takový podnik. Proto si dal vypracovat stanovy akciové společnosti a začal získávat akcionáře za podmínek, že bude ředitelem této společnosti a důl ponese jeho jméno. Bylo zvláštní, že v okolí získal mnoho příznivců pro své záměry. I když ani tento plán mu nevyšel, nutno říci, že jeho předpoklady byly správné, neboť nové průzkumné vrty v druhé polovině 20. století uhelné sloje opět potvrdily. Dokonce i při prováděných kanalizačních pracích na odvodňování v Hájově byly ojediněle objeveny tenké vrstvičky uhlí.

Z vlastních vzpomínek si autor článku pamatuje, že J. Březina navštěvoval i jeho otce, zednického políra a snažil se jej získat pro svůj podnik. Přicházel zpravidla večer, když se otec vrátil z práce. Povečeřeli spolu a někdy i u nich přespal. V té době již podnikatel žil sám a stále ještě blouznil o dolování uhlí v Hájově. Tím, že neprávem vybral zálohy na své podnikání, dostal se do rozporu se zákony, byl odsouzen a v roce 1922 uvězněn. Ve vězení onemocněl a dne 24. 1. 1923 zemřel v nemocnici v Ostravě, kde je taktéž pochován. Jeho kutací právo se 12 okruhy kutacími se dostalo do veřejné dražby, která probíhala u Okresního soudu v Ostravě dne 24. 4. 1923. Březinovy kutací okruhy koupila Mostecká uhelná společnost v Mostě za 57 500 Kč (pět v Rychalticích, šest v Hájově). Jeden kutací okruh mimo obec Hájov koupil pan Köhler, majitel cihelny v Ženklavě za 5110 Kč.

Tak do historie obce vstoupila tato pravdivá legenda o ctižádostivém snílku hledajícím uhlí v obci Hájově. Až se jednou na májovském katastru otevře první šachta, mohla by nést jméno „Důl Březina", aby trvale připomínala zaníceného hledače uhlí.

Z publikace „200 let obce Hájova" od PhDr. Ladislava Poláška, CSc.
Přepsal Josef Pavlačík.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Rudolf Polák | Vydáno dne 22. 09. 2008 | 2419 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server