Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 11.04.2024 do 18.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Do Krásna nejen za mašinkami

Vyslovíme-li Sokolovsko, pro většinu lidí to znamená synonymum hornictví. Oblast Sokolovské pánve, Krušných hor a Slavkovského lesa má staletou tradici v Krásněv dolování nejrůznějších nerostů, zejména pak rud barevných kovů a hnědého uhlí. Této tradici je věnována stálá expozice Krajského muzea Karlovarského kraje, kterou můžeme nalézt v městečku Krásno, nedaleko Horního Slavkova.

Naše expozice se nachází v objektu bývalého dolu Vilém, ve kterém se v minulosti, s přestávkami až do devadesátých let doloval cín, informuje vedoucí sekce technických památek muzea ing. Rudolf Tomíček. Z doby provozu dolu se zde zachovala těžní věž a další zařízení, která jsme postupně doplnili o další exponáty vztahující se k dějinám hornictví v regionu, pokračuje pan Tomíček, který je znám i jako autor několika publikací právě k této tématice.

V muzeu najdeme řadu unikátů. Tím nejznámějším a rozměrově také největším je parní stroj z roku 1897, který ještě v osmdesátých letech minulého století sloužil na posledním hlubinném dole sokolovského hnědouhelného revíru, který nesl název Marie Majerová a nacházel se v Královském Poříčí.

těžba cínuVelká část expozice je však věnována důlní kolejové dopravě. Po zrušení důlních drah o rozchodu 900 milimetrů v západní části sokolovského revíru a jejím nahrazení drahami o standardním rozchodu 1435 mm sem byla přesunuta některá vozidla, typická pro tento systém. Setkáme se tak s parní lokomotivou řady BS 200 z ČKD Praha, která dlouhá léta stála na pomníku před šachetním ředitelstvím v Březové, nebo se škodováckou elektrickou lokomotivou typu 17E.

Nechybí ani lokomotiva T 29.0, která obstarávala dopravu zejména pracovních vlaků, nebo vagony pro přepravu uhlí či skrývky. Zajímavostí je i jediný osobní vůz, jenž byl pro rozchod 900 mm postaven. Výrobek báňských dílen sloužil v posledních letech provozu „devítistovky“ zejména pro mimořádné vyhlídkové jízdy po zdejších povrchových lomech.

Rozsáhlá je i sbírka vozidel a pracovních mechanismů o rozchodu 600 a 450 mm, které sloužily v hlubinných dolech. A právě tato technika je základem atrakce, která začala návštěvníkům muzea sloužit v sobotu 17. května.

V areálu muzea jsme vybudovali dráhu, jakýsi ovál dlouhý 197 metrů. Jeho část je zakryta umělým valem, upraveným jako ukázková důlní štola. K dispozici máme zatím jednu lokomotivu typu BND 30 nazvanou „Věra“ a jeden osobní vagonek pro dopravu mužstva s kapacitou dvanácti míst, říká dále pan Tomíček. V brzké době přibude ještě jeden osobní vagon a současně bude do oválu vložena i výhybka tak, aby byl s oběma vagony umožněn posun. Současně dojde k napojení koleje s odstavenou technikou.

Jízdy pro návštěvníky jsou možné během otevírací doby muzea, tedy od středy do neděle vždy od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin. Jízdenka na jednu jízdu pro dospělého činí 10 Kč, děti platí částku poloviční. A jak se do Krásna dostanete? Obcí sice neprochází žádná železniční trať, nejbližší nádraží je v asi osm kilometrů vzdáleném Bečově nad Teplou. Odtud lze využít autobusy, které spojují Bečov s Horním Slavkovem a Sokolovem, včetně dálkové linky z Plzně. Stejně jako železnice jsou i tyto autobusové linky zařazeny do přeshraničního dopravního systému EgroNet. Z opačné strany lze pak z vlaku do autobusu přesednout buď v Sokolově, nebo na zastávce Loket předměstí, kde na sebe navazují vlaky od Nového Sedla u Lokte a silniční spoje do Horního Slavkova a dále do Krásna.

Video

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Rudolf Polák | Vydáno dne 08. 06. 2008 | 2741 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: ROBERT KOUTNÝ
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server