Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 09.04.2024 do 16.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Význam uhlí pro Evropu.


uhlí Černé i hnědé uhlí jsou pro Evropu důležitými zdroji energie. V minulých letech stoupala spotřeba uhlí v EU15 ročně o cca 1 % na současných 314 mil. tmp (tun měrného paliva). V nových členských zemích (EU12) činí spotřeba uhlí cca 145 mil. tmp. V ostatních sousedních evropských zemích činí spotřeba uhlí cca 60 mil. tmp. Rusko a ostatní země bývalého Sovětského svazu potřebují cca 250 mil. tmp uhlí. Z hlediska spotřeby je Evropa s celkem cca 770 mil. tmp po Severní Americe a Číně třetím největším spotřebitelem uhlí na světě. Na světové spotřebě má Evropa cca 15% podíl. V EU27 pokrývá uhlí téměř jednu pětinu potřeby primárních zdrojů energie. Největším spotřebitelem uhlí v EU je Německo, následované Polskem.

Evropa je schopná zajišťovat značnou část své potřeby z vlastních zdrojů. K významným producentům uhlí v EU patří Německo a Polsko, které zajišťují více než dvě třetiny z celkové produkce 315 mil. tmp. Následují Řecko, Česká republika, Španělsko a Spojené království. Na jihovýchodě EU jsou důležitými producenty uhlí Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Na pokrytí potřeby uhlí se do EU ročně dováží cca 200 mil. tmp zejména z Jižní Afriky, Austrálie, Kolumbie, Ruska a Ukrajiny.

Podíl uhelných zásob Evropy na celkových světových zásobách činí téměř 5 %. Klíčovým faktorem pro EU v budoucnosti zůstává využití uhlí. Evropské elektrárny však vyžadují rozsáhlou modernizaci a bude nutno postavit 400 000 MW nových elektrárenských kapacit. S ohledem na průměrnou životnost elektráren cca 40 let bude nutno ročně nahradit minimálně 2,5 % současného elektrárenského výkonu novými zařízeními. Zde bude nutno položit důraz na modernizaci elektráren včetně zachycování a ukládání CO2 (CCS technologie). Předpoklad plného využití těchto technologií je po roce 2020.

Podrobnější údaje k dané problematice lze získat z článku Renaty Eisenvortové Studie „Budoucnost uhlí v Evropě" (časopis Uhlí-Rudy-Geologický průzkum č. 12/2007), lépe však z plného znění této studie, označené jako Final Raport „The Future Role of Coal in Europe" Euscoal, Berlin, Basel, 30. 7. 2007, 126. str. Ta je v angličtině uvedena na www.euracoal.orq.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Rudolf Polák | Vydáno dne 21. 05. 2008 | 3840 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Jiří Grygárek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server