Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Z VYPRÁVĚNÍ STARŠÍCH KOLEGŮ

Výňatek z anonymního rukopisu bez vročení pochází z pozůstalosti spisovatele Františka Sokola Tůmy. Vyprávění popisuje poměry při štolovém dolování v 60. letech a později v 19. století v oblasti údolí Burňa (dnes Trofické údolí) ve Slezské Ostravě na vrchnostenských dolech hraběte Wilczka. Vyprávění je přepisováno pro zachování dobového hornického koloritu téměř v původním znění. Odborné nebo slangové či místní výrazy jsem doplnil v poznámkách o vysvětlivky. Poznamenávám, že tato vyprávění jsou z hlediska lepšího poznání historie dolování velmi cenná, neboť autenticky dokazují skutečné poměry hornictví, které jsou v historii často nepřesně interpretovány historiky bez hlubších odborných znalostí hornické problematiky. Nyní vlastní vyprávění neznámého horníka:

Když jsem nastoupil do práce na šachtu dne 3.1.1865, bylo nás celkem 610 dělníků na celém závodě.1) Po příchodu na směnu jsme chodili k zápisu do cechovně na Františkov 2) , která byla v místech, kde je nyní byt Ing. Cancingra. Já jsem byl přidělen za vorrichtra 3) do štole v Burni, kde se uhel vyvážel z Josefovského sloje v táčkách na plac na povrchu. Tam uhlí se prodávalo na měřice.

Ta stolňa, na které jsem pracoval, šla pod šesti stupni úklonu v důl, byla hustě vydřevena tzv. na šrot 4) až na Josefský sloj. Ve slojích šla třída na polední stranu 5) až na Dědičná štolu.6) Ta byla společná 7) , byla čistě vyzděná z kamenných kvádrů a cihel. Začínala od Ostravice mezi Kamencem a Mexikem. Toto místo až podnes dnešní horníci nazývají Mundloch. 8) Ona šla od Ostravice k Jaklovci, odtud přes Burňu k Najmanské jámě, pak k jámě Paulině (u Michalky), odtud přes Zvěřinu na jámu Salmu č. 7. Štola měla rozměr: 2 sáhy výšky a 1 sáhy šířky. 9) Spodek byl 1 sáh pro vodu. To nejzajímavější bylo, že tam byly ryby. A bylo jich tam dosti hodně, neb tam měly pokoj. Ty se tam dostaly z Ostravice, když vystoupila voda při povodni nebo měla průchodný výtok z ústí štoly. Kupříkladu při povodni v roce 1872, když šla voda přes Antonínovo náměstí 10) , kde nyní stojí Německý dům 11) , tenkrát byla cela štolňa zatopena.

Stolňa v Burni šla přes Josefovský sloj. Ten byl několik sáhů mohutný, dále šla na První, Druhý a Třetí sloj, ty byly slabé. 12) Druhý a Třetí sloj se vůbec nerozdělávaly. První sloj se něco bral. Pak se šlo na sloj Kronprinca 13) . V tom sloji byly schody v zoli 14) vykřesané s 92 stupni. Pak se přišlo se na překop, který vedl od Najmanske jámy pod Prokopsků jámu až na sloj Kronprince, na sloj Alois, pak sloj Barbaru na sloj Hrubý (Johan), pak z Hrubého na sloje Juno, Urania, ty se nacházely jen byly pod jámou Prokopská.

Z rukopisu přepsal s drobnými úpravami a poznámkami Jaroslav Klát.

Vysvětlivky:
1. V místě dodnes nesoucí název Františkou, ležícím v blízkostí horní části údolí Burňa
2. Důl Sv. Trojice
3. Vrátkář
4. Srubovávýztuž
5. Jižní
6. Vypravěč má na mysli Jakloveckou dědičnou štolu
7. Sloužila pro dobývání ve více slojích
8. Z německé terminologie: Mundloch = ústí štoly
9. 3,8x 1,9 m
10. Dnes Smetanovo náměstí s býv. Dolem Antonín v Moravské Ostravě
11. DivadIo A. Dvořáka
12. Názvy nízkých slojí, přes které procházela štola Burňa 13. Sloj Korunní princi
14. V počvě

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Ing. Jaroslav Klát | Vydáno dne 05. 05. 2008 | 2789 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server