Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2022 do 09.12.2022

Sekce KOMENTÁŘE
08.12.2022Re: Cosplayer Hilariously Creates Low Budget Versions of Characters in Pop Cultu

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Zábava

Havíř a kapelník Josef Slivka

Hornické dny, Silvestry, MDŽ i pohřby provázely na Ostravsku hornické kapely v černých uniformách s nablýskanými knoflíky.

Kobr
Josef Slivka fáral jako ostatní havíři. Kdo ho neznal a uviděl ho v civilním oblečení, těžko by uvěřil, že tenhle umouněný šedivý stařík je kapelníkem dechovky Dolu Hlubina.

Kapela mívala 20 až 35 členů, za kapelníkem vpředu se leskly nablýskané trumpety a pozouny, poslední v průvodu chodil bubeník. Kapela dvakrát týdně zkoušela v kulturáku u Hlubiny, kde jim kapelník řekl, kdy je další hraní. Jednou to ale zapomenul. .

Z knihy Příbramské a jiné hornické historky

příhody z Ostravy vypráví Ing. Josef VrabecPřišel na hřbitov, na pohřeb starého havíře Kremličky, jako vždy v hornické uniformě. Hřbitov byl plný, i pan farář zaujal svoje místo, funebráci pobíhali kolem rakve a hornická dechovka nikde. Po třetím upozornění si kapelník všiml chlapečka, který držel futrál s houslemi. Kapelníkovi se rozjasnily oči. Housle si půjčil. Na ně hrál hlavní melodii a pusou zvládl vyloudit další nástroje, trumpetu, pozoun i činel. Pohřeb se konal bez muzikantů, ale hudba tu byla.

Po smutečním aktu pozvala vdova kapelníka na smuteční hostinu. Zde pan Slivka na „hubě“ a s houslemi zahrál k tanci i Ostravskou polku. Většině smutečních hostů se kapelníkův výkon líbil. Někteří ho chtěli pozvat samotného, vyšlo by je to podstatně laciněji, ale to pan Slivka rázně odmítl. Když později někam přišel hrát, tak už vždycky se svou hornickou dechovkou.

Související články:
Nepovedené šmírování (17.05.2008)
Vylepšená svačina (20.04.2008)
Dispečink na Cingru (12.04.2008)
Bulači (29.03.2008)
Josefek (19.03.2008)
Na záchrance (15.03.2008)
Příbramské a jiné hornické historky (16.12.2007)
[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 06. 04. 2008 | 5371 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server