Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2022 do 09.12.2022

Sekce KOMENTÁŘE
08.12.2022Re: Cosplayer Hilariously Creates Low Budget Versions of Characters in Pop Cultu

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Zábava

Bulači

Bulači, to jsou po ostravsku áčkaři, zetkaři, zkrátka pracovníci, kteří do práce občas nechodí a bulají šichty. V rubáních byla každá ruka potřeba, ale chlopi, jak jim z prašného důlního prostředí vyschlo v krku, začali pít a na další směnu nešli.
Vedle nástěnek o plnění plánu se vzornými a vyznamenanými pracovníky se objevily nástěnky bulačské, kde bylo, kolik kdo zameškal směn. Ale moc to nepomáhalo.
Generál Miska si dal jako osobní socialistický závazek, že s tím něco udělá. V té době prim v bulání měly doly na Karvinsku, Dukla, Gottwald a Zápotocký.

Generální ředitel Miska si tentokrát do hornických domů nepozval samotné havíře, ale jejich manželky, které občas o tom, že jejich muž místo na šachtu chodí do harendy, ani nevěděly. Ženské asi myslely, že dostanou nějaký dárek k výročí.

Z knihy Příbramské a jiné hornické historky

příhody z Ostravy vypráví Ing. Josef VrabecJeden z náměstků krátce shrnul situaci na dolech a co všechno pro jejich provoz znamenají zameškané směny. Pak si vzal slovo Miska a povídá: „ Roby, v tom černem piliřu jsou poskládány spartaky (Š – 440) a stači jen malo. Jen ty spartaky vykopat, vydobyt! Ale to musite svojim chlapům domluvit, aby chodili do práce místo do hospody.“ Opravdu, zrno dopadlo na úrodnou půdu.

Spartaky byly tehdy na poukaz a Miska ty poukazy pro nebulajici dobré havíře sehnal.
Nové auto, ve kterým se vozila sousedka, bylo tím nejpádnějším argumentem. Někdo tvrdil, že létaly hrnce a válečky na nudle, jiný, že nejúčinnější bylo odmítání manželských povinností, další, že stačilo ráno spícího chlapa polít studenou vodou. Faktem je, že se fluktuace na dolech radikálně snížila a hvězdy na těžních věžích se zase rozsvítily!

Související články:
Nepovedené šmírování (17.05.2008)
Vylepšená svačina (20.04.2008)
Dispečink na Cingru (12.04.2008)
Havíř a kapelník Josef Slivka (06.04.2008)
Josefek (19.03.2008)
Na záchrance (15.03.2008)
Příbramské a jiné hornické historky (16.12.2007)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 29. 03. 2008 | 4834 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server