Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 13.04.2024 do 20.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Poklady uzamčené v podzemí

Ne všechny záměry během více než 225leté historie těžby uhlí v ostravsko-karvinském revíru skončily úspěchem. Žádný ale nerozdělil odbornou a laickou veřejnost tak, jako důl, jehož dvě věže ční pod úpatím majestátného Radhoště ve Frenštátě. FrenštátGenerálové z OKD řešili od poloviny sedmdesátých let minulého století problém, jak nahradit úbytek efektivních dobývacích ploch, zejména v ostravské dílčí pánvi. Postupně otevřené doly Paskov a Staříč v jižní části revíru nemohly průmyslové potřeby státu uspokojit. Zájmu odborníků vcelku logicky neunikly výsledky již dříve prováděného průzkumu v podbeskydské oblasti. Vrty zde objevily perspektivní denudační reliéf karvinského souvrství.

Směrnice vlády ČSSR a federálního ministerstva paliv a energetiky nastartovaly výstavbu hlubinného dolu ve Frenštátě-Trojanovicích. Dostal přednost před lokalitami Příbor-východ, Kopřivnice-Tichá, Mořkov-Frenštát nebo Čeladná-Krásná. Pod dohledem v lednu 1981 ustavené Výstavby dolu Frenštát (VDF) se specialisté z VOKD pustili do zaúsťování jámy číslo 4 (červen 1982). V březnu následujícího roku začali hloubit jen šedesát metrů vzdálenou jámu číslo 5.

Na „čtyřce“ postupovali zhruba do šesti set metrů bez větších potíží. Pak o sobě zvýšenými výlomy hornin a praskáním betonového zdiva dala vědět příroda. Vše vyvrcholilo 15. listopadu 1985 destrukcí části díla. Důsledkem anomálního geomechanického jevu došlo od hloubky 778 metrů k více než 140metrové devastaci jámového stvolu. Mimořádná událost si jen shodou náhod nevyžádala oběti na životech. Skupina horníků a techniků, která v okovu (dopravní nádobě) mířila na dno díla, unikla o vlásek jisté smrti. Havárie urychlila rozhodnutí o změně technologie na dvouplášťovou výztuž. Domácí a polští odborníci doporučili v obou jámách zpevnění vyzdívky blokopanely a ocelolitinovými tybinky.

Pak už přišel 12. duben 1988. Předák hlubičů VOKD Miroslav Kočenda vyvezl na povrch první frenštátské uhlí, které předal k slzám dojatému generálnímu řediteli OKD Josefu Valníčkovi. Nikdo nepochyboval o tom, že během několika let bude frenštátské černé zlato proudit podzemní magistrálou k další úpravě na Staříč. Změna politických a ekonomických poměrů po roce 1990 poslala představy horníků k ledu. Jámu číslo 5 dohloubili v březnu 1990 do 1088 metrů. O čtyři roky později „pětku“ do 903 metrů. Obě důlní díla v úrovni minus 590 metrů větrně propojili. Další projektovaná jáma číslo 2 (1988) byla po zaústění brzy uzavřena. V roce 1991 rozhodla vláda ČSFR o zakonzervování Dolu Frenštát. Jeho správu po zrušené VDF převzalo OKD, IMGE. Nyní je organizačně přičleněn k Dolu Paskov. V obou jámách je prováděna údržba, jsou odvětrávány a čerpá se z nich voda. Nad nimi jsou udržovány v chodu dvě hloubicí těžní věže a několik povrchových objektů.

Frenštátské ložisko, se zásobami odhadovanými na 900 milionů tun jen v karvinském souvrství, z toho asi 250 miliony vytěžitelnými, představuje poslední naleziště kvalitního černého uhlí na území Česka. Společnost OKD v memorandu z roku 2000 deklarovala, že „za současných geopolitických a ekonomických podmínek v oblasti využívání ložisek černého uhlí, neuvažuje o těžbě v Dole Frenštát“. Nepočítá s ním ani energetická koncepce státu. Proti exploataci nerostného a přírodního bohatství v tomto regionu se ostře staví místní občanské iniciativy a ekologičtí aktivisté.

[Akt. známka: 1,57 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
| Autor: Libor Vidlička | Vydáno dne 27. 03. 2008 | 2728 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server