Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2022 do 03.12.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Obnova Národní kultůrní památky Důl Hlubina

Vizualizace Národní kulturní památky – Dolu Hlubina


Hlubina O postupující obnově areálu Národní kulturní památky Důl Hlubina v Ostravě, který je ve správě DIAMO, s. p., odštěpného závodu ODRA v Ostravě, naše čtenáře pravidelně informujeme již od roku 2002, proto jsme rádi, že kromě postupu stavebních prací je můžeme seznámit i s další činností související se záchranou této světově jedinečné kulturní technické památky.

V měsíci prosinci 2007 a lednu 2008 byla v Praze v Národním technickém muzeu a v Ostravě na o. z. ODRA prezentována projektovaná podoba areálu Národní kulturní památky Důl Hlubina v Ostravě (dále NKP Hlubina) po plánované obnově pod názvem „Vizualizace Národní kulturní památky – Dolu Hlubina“. Odborné veřejnosti a dotčeným orgánům a organizacím a taky zástupcům tisku tak byla poprvé představena budoucí trojrozměrná podoba areálu NKP Hlubina zpracovaná na základě schválené projektové dokumentace.

Samotná myšlenka zpracovat vizualizaci areálu Dolu Hlubina po obnově iniciovaná vedením o. z. ODRA již v roce 2006 našla na počátku roku 2007 odezvu u partnerů NADACE LANDEK OSTRAVA a Statutárního města Ostrava a především na základě jejich finančního příspěvku mohl celý projekt vizualizace vzniknout. Pro zpracování vizualizace byla ve výběrovém řízení vybrána firma Ing. Leo Chřibek.

Zhotovitel v souladu se smlouvou provedl nejprve externí vizualizaci dílčích objektů (pláště budov s důrazem na architektonický detail objektu po obnově) v 3D zobrazení. Jednalo se o následující objekty - správní budova, nové koupelny, sklad MTZ, jídelna, nová kotelna, staré koupelny, kompresorovna, strojovna těžního stroje, těžní věž, těžní budova, spoj. most těžní budovy a MTZ, spojovací mosty s třídírnou a kotelnou, stará kotelna, třídírna, vzdušné mosty z třídírny do staré kotelny, spoj. most s prádlem, prádlo, stará rozvodna, budova výdušné jámy, a ventilátory. Vizualizace byla provedena se zobrazením projektovaného stavu obnovy objektů. Součástí plnění díla byla rovněž vizualizace vybraných interiérů – částí správní budovy, nových koupelen, skladu MTZ a starých koupelen, u nichž byl zobrazen projektovaný stav obnovy předpokládající aktivní využívání těchto objektů. Dále byla provedena i vizualizace řešení vnitro areálových komunikací, parkovišť a sadových úprav. Výsledkem je virtuální procházka (animace) areálem včetně náhledu do vybraných interiérů.

Cílem projektu - zpracování „Vizualizace Národní kulturní památky – Dolu Hlubina“ je využít vizualizaci pro seznámení zástupců správních orgánů Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostrava, pracovníků Národního památkového ústavu, Národního technického muzea v Praze, Společnosti pro dějiny věd a techniky a další odborné i laické veřejnosti s řešením obnovy Národní kulturní památky – Důl Hlubina.

DVD - „Vizualizace Národní kulturní památky – Dolu Hlubina“ bylo poskytnuto i k využití při výuce na Technické univerzitě Ostrava – Vysoké škole báňské v Ostravě a na Ostravské univerzitě v Ostravě a firmě Vítkovice, a. s. - vlastníku sousedního areálu pro zajištění kontinuity řešení celé památkově chráněné Dolní oblasti Vítkovic.

Vizualizace bude zároveň využita při pravidelných vzdělávacích akcích se studenty středních, vysokých škol a široké veřejnosti pořádaných na o. z. ODRA a na dalších akcích na podporu industriální turistiky v regionu jako například TECHNÉ OSTRAVA a dalších. Poslouží zároveň jako nosný presentační materiál o NKP Hlubina, která je navržena jako jedna z památek k zápisu do seznamu památek UNESCO v roce 2010.

Ing. Libor Jalůvka

Posečkejte než se soubor nahraje.

 Související články:
ODRA se loučí s HLUBINOU (20.11.2009)
Divadlo na Dole Hlubina (15.07.2009)
K obnově Národní kulturní památky Důl Hlubina (10.06.2008)
[Akt. známka: 1,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 05. 03. 2008 | 11813 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: DIAMO Ing. Libor Jalůvka
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server